ДР ТИОДОРОВИЋ КОНАЧНО ОТКРИО: Да ли се у Кризном штабу Србије разматра о увођењу полицијског часа?
Епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба за борбу против корона вируса изјавио је јуче у Нишу да у том телу нико не подржава поновно увођење полицијског часа као мере против ширења епидемије вируса корона.
- Бројке сада јесу веће од оних у марту и априлу када смо увели полицијски час, али све док можемо да контролишемо ситуацију, нећемо уводити полицијски час - изјавио је Тиодоровић у Хали Чаир која се припрема за нову привремену ковид болницу.
Он је рекао да су школе сада најсигурнија места, јер се "добро спроводи модел заштите", како школе раде и Немачкој, Француској и Великој Британији којима је битно да ради просвета.
ДЕЦА ЛАКШЕ ПРЕЛЕЖЕ КОВИД? Зашто најмлађи имају блаже симптоме и какве последице оставља на њих
ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА У ДИМИТРОВГРАДУ: Обавезно је поштовање мера, забрањена окупљања у парковима и на игралиштима
"10.000 ЗАРАЖЕНИХ НАМ ШЕТАЈУ УЛИЦАМА" Др Кон стално апелује да се уведе ЗАБРАНА КОНТАКАТА, а шта она заправо представља?
Тиодоровић је рекао да је стање на југу Србије повољније него на северу и да људи не смеју да се опуштају јер то може да се промени за неколико дана.
Додао да велики епидемилошки ризик представља то што становници Бујановца, Врања и Прешева иду у Македонију по јефитније гориво и друге потрепштине.
- Број новозаражених корона вирусом у Београду прелази у експоненцијални пораст, у Војводини и делу западне Србије је изразито повећање броја заражених, док се у Нишу епидемилошка ситуација још може оценити као несигурна, али са тендецијом да пређе у неповољну. У Београду је између 60 и 70 одсто укупног броја позитивних. Северни део Србије, Војводина, Нови Сад, али и део западне Србије, Шабац, Ваљево, Чачак, има једно изразито повећање и тамо се очигледно епидемија креће једном тенденцијом значајнијег пораста - рекао је Тиодоровић.
Како је навео, у Нишу и на целој територији југоисточне Србије данас је 91 новозарежени, док их је пре два дана је било 78 што, каже, није велико повећање, те да је у Јури нешто боља ситуација последњих дана.
Упозорио је да се ситуација и ту може променити свега за неколико дана.
Строже мере локално, ако морају
- Довољно је ово што се дешава на југу Србије, Врање Бујановац, Прешево, пелазе границу, иду у Северну Македонију да би се се снабдели јефтинијим бензином и потрепштинама. То се дешава у Мачви и Подрињу у односу на Републику Српску. То су велики ризици - рекао је Тиодоровић.
Каже да се залаже за то да се сагледа и оцењује и процењује епидемиолошка ситуација према локалној средини, односно не само према апсолутним бројкама, него по понашању становништва и раду локалне самоуправе у контроли без које нема ни спровођење мера.
Навео је да, ако се у некој локалној средини не спроводе мере приликом организовања догађаја, или у кафићима и сплавовима, морају да се уведу и неке строже мере све до тога да обезбедите да нема контаката.
- То је можда лакше рећи него учинити, али ћемо морати да учинимо све да би смањили могућност ширења инфекције - поручио је Тиодоровић.
Рекао је да предстојеће допуне Закона о заштити становништва од заразних болести неће донети велике промене, али да ће омогућити већу контролу.
Каже да се од почетка био за то да становништво мора да добије потпуну, правовремену и реалну информацију и да зна колико у његовом граду има позитивних.
Поручио је да не треба да стварамо код народа непотребан страх, јер нам није потребна паника, него је потребно да будемо опрезни, концентрисани, солидарни и спремни да спроводимо све мере како бисмо смањили ризик оболевања.