DR TIODOROVIĆ OTKRIVA: "Moraćemo da testiramo 10.000 studenata"
Prema njegovim rečima, nova normalnost se zasniva na oceni i proceni epidemiološke situacije koja se sada ocenjuje kao kontrolisana i mnogo bolja nego što je bila.
Govoreći o "novoj normalnosti" i tome šta nas čeka kada je u pitanju epidemija korona virusa u Srbiji, prof. dr Branislav Tiodorović rekao je da veruje da će, ako dođe do novog talasa, on biti opasan samo za osetljive grupe.
EVO KAKO DA SE ZAŠTITITE U KAFIĆU: To pitanje muči sve građane, a OVO SU ZVANIČI SAVETI
DR NESTOROVIĆ SAOPŠTIO LEPE VESTI: Virus se više NEĆE VRAĆATI, Egzit i Guča će se održati
ZDRAVSTVENI "KORONA" PASOŠI KOŠTAĆE 190 EVRA: Otvorena NOVA MOGUĆNOST za sve građane Srbije
Prema njegovim rečima, nova normalnost se zasniva na oceni i proceni epidemiološke situacije koja se sada ocenjuje kao kontrolisana i mnogo bolja nego što je bila.
- To znači da mi još imamo lokalne transmisije u pojedinim delovima Srbije, iako pacijenti imaju mnogo lakšu sliku nego što su imali ranije. S druge strane, iako više nemamo vanredno stanje imamo i dalje vanredne mere koje se moraju poštovati, a to su nošenje zaštitnih rukavica i maski, kao i držanje odstojanja. To su uslovi da možemo da narednih 28 dana, kako se svi nadamo, da budemo bez novih obolelih i na taj način da kažemo da se epidemija završila - rekao je dr Tiodorović.
On je pojasnio da se 28 dana odnosi na činjenicu da je maksimalna inkubacija 14 dana, i da to znači da tada ne bi trebalo da bude novoobolelih.
- Tada ćemo imati sasvim mirnu situaciju. Kada će to biti, zavisi od razvoja ukupne situacije u svetu i oko nas, ali zavisi mnogo i od ponašanja naših građana, dakle od toga da li ćemo se prodržavati mera koje su ublažene, ali nisu eliminisane.
- Stav je vrlo jasan, na osnovu ovoga što znamo o prenošenju virusa i na kojoj distanci moramo biti, ako je neko na dva metra odstojanja onda maska nije neophodnost, ali mora da bude u pripravnosti. U slučaju da neko priđe bliže, tada treba staviti masku. Mislim da nije neophodno kažnjavati ljude ako ne nose maske, kao što je to slučaj u Grčkoj. Zašto bismo koristili masku kada šetamo u prirodi ili ulicom, ako smo na potrebnom rastojanju od drugih?
Na pitanje zašto je odluka o vožnji u javnom gradskom prevozu promenjena, on je odgovorio da se nije mnogo toga promenilo u epidemiološkoj slici, već da su zaključili "nešto što je logično".
- U prvoj fazi je bilo predviđeno da samo zaposleni koriste gradski prevoz, ali mislimo ipak da mogu svi da koriste prevoz pa čak i stariji. Ali, moraju da pri ulasku u gradski prevoz stave masku, da sednu na rastojanje koje će zadovoljavati ta dva metra neophodnog rastojanja i da, kada stoje u autobusu, budu opet na potrebnom rastojanju. Ako bismo to mogli da ispoštujemo, onda bismo rizik mogli da svedemo na minimum. Sada se sve svodi na ličnu odgovornost. Moramo da shvatimo da je ovo dinamičan proces i da je virus još prisutan, ali i da život mora da teče svojim tokom. Ako smo razmotrili sve mogućnosti, a mislim da jesmo, zato smo i promenili odluku. Procenili smo da, ako se svi pridržavaju mera, sada možemo da napravimo povoljniji scenario za korišćenje javnog prevoza - objasnio je dr Tiodorović i dodao da je prvi utisak da manje ljudi koristi gradski prevoz nego što se mislio.
Kada je u pitanju drugi talas virusa, dr Tiodorović kaže da je optimista.
- Spremamo se za taj mogući drugi talas. Ali verujem da ako bude drugog talasa, da će on samo pronaći slučajne, osetljive osobe, koje će imati ozbiljnu situaciju sa virusom. Pripreme za drugi talas znače da podignemo na još viši nivo stepen naše pozornosti odnosno spremnosti, da budemo koncentrisani na pojavu virusa od prvoga trenutka. Zatim, da medicinsko-tehnološki budemo spremni da testiramo što više ljudi, ako je to potrebno da obezbedimo na vreme rano epidemiološko otkrivanje i istraživanje slučajeva prvih oboljenje. Na taj način ćemo preduprediti masovnije oboljevanje. Potom, da pratimo da li se sve preporuke poštuju. Ako je to tako, onda ćemo imati optimistični scenario. U suprotnom, moraćemo ponovo da se pripremimo za udar ove teške bolest. Međutim, mislim da imamo dovoljno iskustva da sve uradimo na što bolji način - rekao je dr Tiodorović.
Profesor Tiodorović je napomenuo da su penzioneri najdisciplinovaniji kada je u pitanju poštovanje mera.
- Stariji ljudi, koliko sam primetio, uvek nose maske i rukavice i drže odstojanje. Kada je u pitanju odlazak starijih u prodavnice, to ćemo takođe promeniti, dati im više šanse da i oni udahu čist zdrav vazduh. Ako se svi pridržavaju svih mera, već sutra mogu da budu svi zajedno - rekao je dr Tiodorović i napomenuo da misli da bi ovo leto trebalo da provedemo u Srbiji, kao i da organizatori dečjih kampova takođe imaju propisane preporuke kojih bi trebalo da se pridržavaju.
On je podsetio da će za ulazak u Srbiju sada će biti neophodan negativan test na korona virus, i to ne stariji od tri dana, ali i da će sada morati da se posveti veća pažnja studentima.
- Sigurno 10.000 studenata će doći iz Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i drugih zemalja. Tako da se mora obezbediti da i oni budu testirani i podvrgnuti neophodnom nadzoru. Za to se spremamo.
NIJE JOŠ VREME DA KAŽEMO "GOTOVO JE": Ovo su mere kojih se moramo pridržavati, a JEDNO JE POSEBNO VAŽNO
NAJNOVIJA MERA VLADE: Kazne minimum 50.000 dinara!
USVOJENO! PREPORUKE ZA ULAZAK U SRBIJU: Negativan test na koronu ili izolacija od DVE NEDELJE
POZNATA CENA TESTA NA KORONU U SRBIJI: Dr Nestorović potvrdio sve USVOJENE zdravstvene preporuke
SVE MANJE NOVIH SLUČAJEVA: Epidemija virusa korona jenjava u Srbiji