ДР ТИОДОРОВИЋ ОТКРИВА: "Мораћемо да тестирамо 10.000 студената"
Према његовим речима, нова нормалност се заснива на оцени и процени епидемиолошке ситуације која се сада оцењује као контролисана и много боља него што је била.
Говорећи о "новој нормалности" и томе шта нас чека када је у питању епидемија корона вируса у Србији, проф. др Бранислав Тиодоровић рекао је да верује да ће, ако дође до новог таласа, он бити опасан само за осетљиве групе.
ЕВО КАКО ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ У КАФИЋУ: То питање мучи све грађане, а ОВО СУ ЗВАНИЧИ САВЕТИ
ДР НЕСТОРОВИЋ САОПШТИО ЛЕПЕ ВЕСТИ: Вирус се више НЕЋЕ ВРАЋАТИ, Егзит и Гуча ће се одржати
ЗДРАВСТВЕНИ "КОРОНА" ПАСОШИ КОШТАЋЕ 190 ЕВРА: Отворена НОВА МОГУЋНОСТ за све грађане Србије
Према његовим речима, нова нормалност се заснива на оцени и процени епидемиолошке ситуације која се сада оцењује као контролисана и много боља него што је била.
- То значи да ми још имамо локалне трансмисије у појединим деловима Србије, иако пацијенти имају много лакшу слику него што су имали раније. С друге стране, иако више немамо ванредно стање имамо и даље ванредне мере које се морају поштовати, а то су ношење заштитних рукавица и маски, као и држање одстојања. То су услови да можемо да наредних 28 дана, како се сви надамо, да будемо без нових оболелих и на тај начин да кажемо да се епидемија завршила - рекао је др Тиодоровић.
Он је појаснио да се 28 дана односи на чињеницу да је максимална инкубација 14 дана, и да то значи да тада не би требало да буде новооболелих.
- Тада ћемо имати сасвим мирну ситуацију. Када ће то бити, зависи од развоја укупне ситуације у свету и око нас, али зависи много и од понашања наших грађана, дакле од тога да ли ћемо се продржавати мера које су ублажене, али нису елиминисане.
- Став је врло јасан, на основу овога што знамо о преношењу вируса и на којој дистанци морамо бити, ако је неко на два метра одстојања онда маска није неопходност, али мора да буде у приправности. У случају да неко приђе ближе, тада треба ставити маску. Мислим да није неопходно кажњавати људе ако не носе маске, као што је то случај у Грчкој. Зашто бисмо користили маску када шетамо у природи или улицом, ако смо на потребном растојању од других?
На питање зашто је одлука о вожњи у јавном градском превозу промењена, он је одговорио да се није много тога променило у епидемиолошкој слици, већ да су закључили "нешто што је логично".
- У првој фази је било предвиђено да само запослени користе градски превоз, али мислимо ипак да могу сви да користе превоз па чак и старији. Али, морају да при уласку у градски превоз ставе маску, да седну на растојање које ће задовољавати та два метра неопходног растојања и да, када стоје у аутобусу, буду опет на потребном растојању. Ако бисмо то могли да испоштујемо, онда бисмо ризик могли да сведемо на минимум. Сада се све своди на личну одговорност. Морамо да схватимо да је ово динамичан процес и да је вирус још присутан, али и да живот мора да тече својим током. Ако смо размотрили све могућности, а мислим да јесмо, зато смо и променили одлуку. Проценили смо да, ако се сви придржавају мера, сада можемо да направимо повољнији сценарио за коришћење јавног превоза - објаснио је др Тиодоровић и додао да је први утисак да мање људи користи градски превоз него што се мислио.
Када је у питању други талас вируса, др Тиодоровић каже да је оптимиста.
- Спремамо се за тај могући други талас. Али верујем да ако буде другог таласа, да ће он само пронаћи случајне, осетљиве особе, које ће имати озбиљну ситуацију са вирусом. Припреме за други талас значе да подигнемо на још виши ниво степен наше позорности односно спремности, да будемо концентрисани на појаву вируса од првога тренутка. Затим, да медицинско-технолошки будемо спремни да тестирамо што више људи, ако је то потребно да обезбедимо на време рано епидемиолошко откривање и истраживање случајева првих обољење. На тај начин ћемо предупредити масовније обољевање. Потом, да пратимо да ли се све препоруке поштују. Ако је то тако, онда ћемо имати оптимистични сценарио. У супротном, мораћемо поново да се припремимо за удар ове тешке болест. Међутим, мислим да имамо довољно искуства да све урадимо на што бољи начин - рекао је др Тиодоровић.
Професор Тиодоровић је напоменуо да су пензионери најдисциплинованији када је у питању поштовање мера.
- Старији људи, колико сам приметио, увек носе маске и рукавице и држе одстојање. Када је у питању одлазак старијих у продавнице, то ћемо такође променити, дати им више шансе да и они удаху чист здрав ваздух. Ако се сви придржавају свих мера, већ сутра могу да буду сви заједно - рекао је др Тиодоровић и напоменуо да мисли да би ово лето требало да проведемо у Србији, као и да организатори дечјих кампова такође имају прописане препоруке којих би требало да се придржавају.
Он је подсетио да ће за улазак у Србију сада ће бити неопходан негативан тест на корона вирус, и то не старији од три дана, али и да ће сада морати да се посвети већа пажња студентима.
- Сигурно 10.000 студената ће доћи из Републике Српске, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Хрватске и других земаља. Тако да се мора обезбедити да и они буду тестирани и подвргнути неопходном надзору. За то се спремамо.
НИЈЕ ЈОШ ВРЕМЕ ДА КАЖЕМО "ГОТОВО ЈЕ": Ово су мере којих се морамо придржавати, а ЈЕДНО ЈЕ ПОСЕБНО ВАЖНО
НАЈНОВИЈА МЕРА ВЛАДЕ: Казне минимум 50.000 динара!
УСВОЈЕНО! ПРЕПОРУКЕ ЗА УЛАЗАК У СРБИЈУ: Негативан тест на корону или изолација од ДВЕ НЕДЕЉЕ
ПОЗНАТА ЦЕНА ТЕСТА НА КОРОНУ У СРБИЈИ: Др Несторовић потврдио све УСВОЈЕНЕ здравствене препоруке
СВЕ МАЊЕ НОВИХ СЛУЧАЈЕВА: Епидемија вируса корона јењава у Србији