DR VESNA TURKULOV : Još ne znamo koliko se virus zadržava u vodi
Direktorka Infektivne klinike KCV Vesna Turkulov kaže da epidemiolozima još nije poznato koliko se novi virus zadržava u vodi.
Nakon što su tragovi virusa korona pronađeni u Parizu u vodi koja se koristi za pranje ulica i navodnjavanje gradskog zelenila, direktorka Infektivne klinike KCV Vesna Turkulov kaže da epidemiolozima još nije poznato koliko se novi virus zadržava u vodi.
Ovi ljudi zaslužuju veliko "bravo", a ono što rade da bi pomogli Srbiji i regionu će se dugo pamtiti
OD SUTRA SMEJU DA RADE OVE ZANATLIJE, ALI NE I FRIZERAJI: Evo zašto je to tako
"NE RAZUMEM PITANJE" Dr Kisić Tepavčević odgovorila voditelju i još jednom ODUŠEVILA SRBIJU
- Kao što već znamo, virus korona je novi infektivni agens za koji još uvek nemamo pouzdani podatak koliko može da se održi u određenim materijalima i sredinama, pa tako i u vodi - rekla je Turkulov odgovarajući na pitanja medija, nakon saznanja u Parizu, da li se Kovid19 može prenositi vodom i koliko se u njoj zadržava.
Ističe da ni epidemiolozi, a ni drugi stručnjaci koji se time bave, ne mogu sa velikom tačnošću da daju podatak koliko se virus Kovid19 može zadržati u vodi.
Direktorka Infektivne klinike Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov istakla je danas da donori krvne plazme u terapijske svrhe mogu biti oni koji su preležali kovid infekciju - tri nedelje od negativnog testa.
Turkulov je, na pitanje budući da raste broj osoba izlečenih u Srbiji koliko se prijavilo da donira plazmu radi lečenja obolelih, rekla da su upravo ti otpušteni pacijenti koji nakon određenog vremena na osnovu stavranja antitela mogu biti donatori plazme.
- PCR testovi su zlatni standard za potvrdu, ali testovi moraju korelirati sa kliničkom slikom i parametrima pregleda. Serološki testovi govore o antitelima koji se pojavljuju u određenom vremenu infekcije, a za to je potrebno da prođe oređeni period od pojave - naglasila je ona.
Lekari su, kaže, često suočeni sa pitanjima porodice pacijenata da li mogu biti donatori i naglasila da mora da prođe određeni period, od oko tri endelje od negativnog testa, pod uslovom da se pacijent oporavio i da nema drugu bolest koja bi ga isključila kao davaoca.
- Mora da postoji i određeni kriterijum kod primaoca. Nije svako kandidat da primi plazmu. To mogu biti pacijenti sa srednje teškom slikom. Najbolje da prođe dve nedelje od početka bolesti, a suviše kasno bi bilo posle mesec dana - kazala je ona. Podsetila je da je njena ustanova imala prvog pacijenta koji je upravo u periodu da bude donor plazme.
SRBIJA U OFANZIVI PROTIV VIRUSA: Tunel za dezinfekciju postavljen u užičkoj bolnici
DR GOJKOVIĆ ODGOVORIO NA NAŠE PITANJE: Evo kada se očekuje da GRADSKI PREVOZ ponovo saobraća
Najnoviji podaci: U Srbiji obolelo još 312 osoba, za 24 sata preminule tri osobe
BRNABIĆ DONOSI OHRABRUJUĆE VESTI: Ovo je bitka koju privodimo kraju, ali moramo biti JAKO OPREZNI
OVDE BOG NIJE ŠTEDEO NA LEPOTI PRIRODE: Pogledajte kako izgleda JEDAN OD NAJLEPŠIH potoka u Srbiji (FOTO)