ДР ВЕСНА ТУРКУЛОВ : Још не знамо колико се вирус задржава у води
Директорка Инфективне клинике КЦВ Весна Туркулов каже да епидемиолозима још није познато колико се нови вирус задржава у води.
Након што су трагови вируса корона пронађени у Паризу у води која се користи за прање улица и наводњавање градског зеленила, директорка Инфективне клинике КЦВ Весна Туркулов каже да епидемиолозима још није познато колико се нови вирус задржава у води.
Ови људи заслужују велико "браво", а оно што раде да би помогли Србији и региону ће се дуго памтити
ОД СУТРА СМЕЈУ ДА РАДЕ ОВЕ ЗАНАТЛИЈЕ, АЛИ НЕ И ФРИЗЕРАЈИ: Ево зашто је то тако
"НЕ РАЗУМЕМ ПИТАЊЕ" Др Кисић Тепавчевић одговорила водитељу и још једном ОДУШЕВИЛА СРБИЈУ
- Као што већ знамо, вирус корона је нови инфективни агенс за који још увек немамо поуздани податак колико може да се одржи у одређеним материјалима и срединама, па тако и у води - рекла је Туркулов одговарајући на питања медија, након сазнања у Паризу, да ли се Ковид19 може преносити водом и колико се у њој задржава.
Истиче да ни епидемиолози, а ни други стручњаци који се тиме баве, не могу са великом тачношћу да дају податак колико се вирус Ковид19 може задржати у води.
Директорка Инфективне клинике Клиничког центра Војводине Весна Туркулов истакла је данас да донори крвне плазме у терапијске сврхе могу бити они који су прележали ковид инфекцију - три недеље од негативног теста.
Туркулов је, на питање будући да расте број особа излечених у Србији колико се пријавило да донира плазму ради лечења оболелих, рекла да су управо ти отпуштени пацијенти који након одређеног времена на основу ставрања антитела могу бити донатори плазме.
- ПЦР тестови су златни стандард за потврду, али тестови морају корелирати са клиничком сликом и параметрима прегледа. Серолошки тестови говоре о антителима који се појављују у одређеном времену инфекције, а за то је потребно да прође оређени период од појаве - нагласила је она.
Лекари су, каже, често суочени са питањима породице пацијената да ли могу бити донатори и нагласила да мора да прође одређени период, од око три ендеље од негативног теста, под условом да се пацијент опоравио и да нема другу болест која би га искључила као даваоца.
- Мора да постоји и одређени критеријум код примаоца. Није свако кандидат да прими плазму. То могу бити пацијенти са средње тешком сликом. Најбоље да прође две недеље од почетка болести, а сувише касно би било после месец дана - казала је она. Подсетила је да је њена установа имала првог пацијента који је управо у периоду да буде донор плазме.
СРБИЈА У ОФАНЗИВИ ПРОТИВ ВИРУСА: Тунел за дезинфекцију постављен у ужичкој болници
ДР ГОЈКОВИЋ ОДГОВОРИО НА НАШЕ ПИТАЊЕ: Ево када се очекује да ГРАДСКИ ПРЕВОЗ поново саобраћа
Најновији подаци: У Србији оболело још 312 особа, за 24 сата преминуле три особе
БРНАБИЋ ДОНОСИ ОХРАБРУЈУЋЕ ВЕСТИ: Ово је битка коју приводимо крају, али морамо бити ЈАКО ОПРЕЗНИ
ОВДЕ БОГ НИЈЕ ШТЕДЕО НА ЛЕПОТИ ПРИРОДЕ: Погледајте како изгледа ЈЕДАН ОД НАЈЛЕПШИХ потока у Србији (ФОТО)