DRAGAN VEĆ 100 GODINA NAJČEŠĆE IME U SRBIJI: U ovom veku najviše Nikola
Najčešće muško ime u Srbiji u poslednjih 100 godina je Dragan!
Posle ovog najčešće davana imena su Milan, Nikola, Dušan, Aleksandar, Miloš, Marko i Lazar. Tim redom. To pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku u Beogradu.
U poslednje tri godine roditelji su svojim dečacima najčešće davali imena Nikola, Luka, Stefan, Uroš, Dušan, Mihajlo, Andrej, Matija i Milan.
Do Drugog svetskog rata najpopularnije ime u Srbiji bilo je Milan, a zatim Dušan, Miodrag, Tomislav i Petar. Matične knjige kažu da je od izbijanja rata do 1947. godine, šest godina uzastopno, najčešće ime bilo Slobodan. Milan je na drugom, a Petar na trećem mestu. Dušan je bio četvrti, Ratko peti, a slede Miroslav, Miodrag i Milorad.
Milan je očigledno rezultat predratne tradicije, Slobodan težnje za slobodom i radosti što je sloboda došla, a Petar simpatija koje je, uprkos ratnoj pobedi komunista, većina domaćina u Srbiji još uvek osećala prema Kralju Petru Karađorđeviću. A Ratko u ratu, to je već prirodna pojava.
Od 1951. do 1968. godine, punih 18 godina, na vrhu liste smenjivali su se Dragan i Zoran. Na trećem mestu najčešći su bili Gorani. To će u poslednje dve godine sedme decenije biti i najpopularnije srpsko ime.
U osmoj deceniji 20. veka Srbi su svojim sinovima najčešće davali ime Dragan. Na drugom mestu je Dejan, a u stopu ga prate Goran i Zoran. Peti je Aleksandar, a među pet najpopularnijih imena pojavljuju se Ivan, Nenad i Vladimir. Po jednu godinu. Pokazaće se da je osma decenija bila i "labudova" pesma za tu grupu modernih imena. Zoran, Goran, Dejan i Saša se više nikada nisu našli među pet najčešćih imena.
Moderna imena "e moj Saša" zamenjuju stara biblijska imena. Presudan uticaj na taj zaokret u ukusu srećnih roditelja svakako su imali smrt Josipa Broza Tita, pobuna Albanaca na Kosovu i Metohiji i buđenje nacionalne svesti kod srpskog naroda.
U devetoj deceniji prošlog veka na prvom mestu najpopularnijih imena smenjivali su se Milan, Ivan i Aleksandar (po jednu godinu), Marko (tri godine) i Miloš, koji je sa četiri "titule" i najčešće ime od 1980. do 1990. godine. U stopu ga je pratio Aleksandar, dok je u borbi za treće mesto Marko pobedio Milana. Peti je Ivan, a šesti Nikola. Slede Vladimir, Dragan, Nenad...
Poslednje dve decenije matičnim knjigama u Srbiji, bez ozbiljne konkurencije, dominira Nikola. Od 1991. do 2011. godine, kada je bio poslednji popis stanovništva, Nikola samo dva puta nije bio najpopularnije ime. Jedne godine ga je pobedio Luka, a druge Miloš.
Zanimljivo je da je od 1993. do 2000. redosled najčešćih imena bio nepromenjen: Nikola, Stefan, Aleksandar, Marko i Miloš. Tek prve godine ovog veka taj redosled je poremetio Nemanja, koji je sa petog mesta potisnuo Miloša. Godinu dana kasnije mesto u prvoj petorci zauzeo je Luka, koji u poslednjih deset godina čvrsto drži drugu poziciju.
Poslednjih godina na trećem mestu je Stefan, Marko je četvrti, a na petom mestu uglavnom se smenjuju Nemanja i Lazar.
Ono što je primetno jeste da se u Srbiji sve ređe deci daju srpska imena, koja imaju svoje očigledno "značenje". Imena kao što su Čedomir, Stanimir, Dragomir, Staniša, Anđelko, Radivoje, Borivoje, Momčilo, Ljubiša, Dragiša, Radoslav, Stanislav i Velimir pojavljuju se jednom u 2.000 slučajeva. Miloje, Stanoje, Bogoje, Cvetoje, Radoje, Vidoje, Dragoje, Ljuboje... još ređe.
Među prvih sedam najčešćih imena u dvadeset i prvom veku nema ni jednog izvornog srpskog imena.