ДРАГАН ВЕЋ 100 ГОДИНА НАЈЧЕШЋЕ ИМЕ У СРБИЈИ: У овом веку највише Никола
Најчешће мушко име у Србији у последњих 100 година је Драган!
После овог најчешће давана имена су Милан, Никола, Душан, Александар, Милош, Марко и Лазар. Тим редом. То показују подаци Републичког завода за статистику у Београду.
У последње три године родитељи су својим дечацима најчешће давали имена Никола, Лука, Стефан, Урош, Душан, Михајло, Андреј, Матија и Милан.
До Другог светског рата најпопуларније име у Србији било је Милан, а затим Душан, Миодраг, Томислав и Петар. Матичне књиге кажу да је од избијања рата до 1947. године, шест година узастопно, најчешће име било Слободан. Милан је на другом, а Петар на трећем месту. Душан је био четврти, Ратко пети, а следе Мирослав, Миодраг и Милорад.
Милан је очигледно резултат предратне традиције, Слободан тежње за слободом и радости што је слобода дошла, а Петар симпатија које је, упркос ратној победи комуниста, већина домаћина у Србији још увек осећала према Краљу Петру Карађорђевићу. А Ратко у рату, то је већ природна појава.
Од 1951. до 1968. године, пуних 18 година, на врху листе смењивали су се Драган и Зоран. На трећем месту најчешћи су били Горани. То ће у последње две године седме деценије бити и најпопуларније српско име.
У осмој деценији 20. века Срби су својим синовима најчешће давали име Драган. На другом месту је Дејан, а у стопу га прате Горан и Зоран. Пети је Александар, а међу пет најпопуларнијих имена појављују се Иван, Ненад и Владимир. По једну годину. Показаће се да је осма деценија била и "лабудова" песма за ту групу модерних имена. Зоран, Горан, Дејан и Саша се више никада нису нашли међу пет најчешћих имена.
Модерна имена "е мој Саша" замењују стара библијска имена. Пресудан утицај на тај заокрет у укусу срећних родитеља свакако су имали смрт Јосипа Броза Тита, побуна Албанаца на Косову и Метохији и буђење националне свести код српског народа.
У деветој деценији прошлог века на првом месту најпопуларнијих имена смењивали су се Милан, Иван и Александар (по једну годину), Марко (три године) и Милош, који је са четири "титуле" и најчешће име од 1980. до 1990. године. У стопу га је пратио Александар, док је у борби за треће место Марко победио Милана. Пети је Иван, а шести Никола. Следе Владимир, Драган, Ненад...
Последње две деценије матичним књигама у Србији, без озбиљне конкуренције, доминира Никола. Од 1991. до 2011. године, када је био последњи попис становништва, Никола само два пута није био најпопуларније име. Једне године га је победио Лука, а друге Милош.
Занимљиво је да је од 1993. до 2000. редослед најчешћих имена био непромењен: Никола, Стефан, Александар, Марко и Милош. Тек прве године овог века тај редослед је пореметио Немања, који је са петог места потиснуо Милоша. Годину дана касније место у првој петорци заузео је Лука, који у последњих десет година чврсто држи другу позицију.
Последњих година на трећем месту је Стефан, Марко је четврти, а на петом месту углавном се смењују Немања и Лазар.
Оно што је приметно јесте да се у Србији све ређе деци дају српска имена, која имају своје очигледно "значење". Имена као што су Чедомир, Станимир, Драгомир, Станиша, Анђелко, Радивоје, Боривоје, Момчило, Љубиша, Драгиша, Радослав, Станислав и Велимир појављују се једном у 2.000 случајева. Милоје, Станоје, Богоје, Цветоје, Радоје, Видоје, Драгоје, Љубоје... још ређе.
Међу првих седам најчешћих имена у двадесет и првом веку нема ни једног изворног српског имена.