DRŽAVA ŠTITI NACIONALNO PISMO! Počinje izgradnja Parka ćirilice - poznati detalji, ovako će izgledati
Plan je da se završi u roku od tri meseca.
Narodna skupština Republike Srbije na Dan srpskog jedinistva, slobode i nacionlane zastave usvojila je Zakon o zaštiti ćirilice, a u isto vreme simbolično počelo se i sa izgradnjom Parka ćirilice u Bajinoj Bašti. To će biti jedinstven park u regionu, a koji propagira srpsko pismo, sa ciljem da se dodatno očuva.
JOŠ JEDNA ZEMLJA SPUSTILA RAMPU SRBIMA! Odluka stupa na snagu u ponedeljak, Srbija uklonjena sa liste sigurnih zemalja!
STIŽE PRVI MRAZ! Spremite kapute i zimske jakne, najavljeno je još veće ZAHLAĐENJE - evo kada se definitivno opraštamo od sunca!
"OVO JE ODGOVORNOST SVIH NAS" Devojčice od 10 godina se snimaju kao starlete - psiholog dala smernice roditeljima
- Bajina Bašta kao opština na čijoj teritoriji je radila čuvena Račanska prepisivačka škola i dalje čuva srpsko nacionalno pismo. Ovaj park će biti podsetnik koliko nam je ono bitno i važno. Cilj nam je da to bude lepo uređen deo u centru grada koji će promovisati ćirilicu i domete Račanske prepisivačke škole. Potrebno je još mnogo napora za njeno očuvanje, a ovo je naš doprinos - rekao je Siniša Spasojević, odbornik u lokalnom parlamentu i inicijator izgradnje Parka ćirilice.
Izgradnji u Bajinoj Bašti je prethodilo usvajanje Deklaracije o zaštiti i negovanju ćirilice pre dve godine od strane lokalnog parlamenta, nakon čega je osnovana i manifestacija Ćirilična baština.
- Predloženo je niz ideja koje će se realizovati u skladu sa uslovima na terenu. Prvobotno je zamišljeno da kroz mobilijar bude promovisana ćirilica. U planu je da staze u parku kada se gledaju iz vazduha budu u obliku slova "ć". Klupe sa natpisima poznatih Srba na ćirilici, info table sa istorijatom našeg pisma kao i podsetnici na veliki značaj Račankse prepisivačke škole. Na podlogama za dečja grališta bila bi takođe ispisana ćirilična slova - izjavio je Spasojević.
Za izgradnju je iz opštinskog budzeta izdvojeno 10,2 miliona dinara, a plan je da se završi u roku od tri meseca. Predsednica opštine je predložila i da se uredi školska zgrada u Rači, u kojoj odavno nema nastave i da se pretvori u Muzej ćirilice.