ДРЖАВА ШТИТИ НАЦИОНАЛНО ПИСМО! Почиње изградња Парка ћирилице - познати детаљи, овако ће изгледати
План је да се заврши у року од три месеца.
Народна скупштина Републике Србије на Дан српског јединиства, слободе и национлане заставе усвојила је Закон о заштити ћирилице, а у исто време симболично почело се и са изградњом Парка ћирилице у Бајиној Башти. То ће бити јединствен парк у региону, а који пропагира српско писмо, са циљем да се додатно очува.
ЈОШ ЈЕДНА ЗЕМЉА СПУСТИЛА РАМПУ СРБИМА! Одлука ступа на снагу у понедељак, Србија уклоњена са листе сигурних земаља!
СТИЖЕ ПРВИ МРАЗ! Спремите капуте и зимске јакне, најављено је још веће ЗАХЛАЂЕЊЕ - ево када се дефинитивно опраштамо од сунца!
"ОВО ЈЕ ОДГОВОРНОСТ СВИХ НАС" Девојчице од 10 година се снимају као старлете - психолог дала смернице родитељима
- Бајина Башта као општина на чијој територији је радила чувена Рачанска преписивачка школа и даље чува српско национално писмо. Овај парк ће бити подсетник колико нам је оно битно и важно. Циљ нам је да то буде лепо уређен део у центру града који ће промовисати ћирилицу и домете Рачанске преписивачке школе. Потребно је још много напора за њено очување, а ово је наш допринос - рекао је Синиша Спасојевић, одборник у локалном парламенту и иницијатор изградње Парка ћирилице.
Изградњи у Бајиној Башти је претходило усвајање Декларације о заштити и неговању ћирилице пре две године од стране локалног парламента, након чега је основана и манифестација Ћирилична баштина.
- Предложено је низ идеја које ће се реализовати у складу са условима на терену. Првоботно је замишљено да кроз мобилијар буде промовисана ћирилица. У плану је да стазе у парку када се гледају из ваздуха буду у облику слова "ћ". Клупе са натписима познатих Срба на ћирилици, инфо табле са историјатом нашег писма као и подсетници на велики значај Рачанксе преписивачке школе. На подлогама за дечја гралишта била би такође исписана ћирилична слова - изјавио је Спасојевић.
За изградњу је из општинског будзета издвојено 10,2 милиона динара, а план је да се заврши у року од три месеца. Председница општине је предложила и да се уреди школска зграда у Рачи, у којој одавно нема наставе и да се претвори у Музеј ћирилице.