Etiopljanka NIJE ZNALA gde je Srbija, sada živi u njoj, slavi Svetog Nikolu i POSEBNO je PONOSNA na OVO
Različiti kontinenti nisu prepreka, vezala su nas slična razmišljanja i ista vera, tako kaže bračni par Selamavit i Miloš Kobas. Pre tri godine Etiopljanka je postala šabačka snajka.
Marko ima 20 meseci, rođen je Šapcu i na „Zdravo“ odgovoriće vam „Endet nau“, na amharskom, etiopskom jeziku koji uči od majke. Iz Adis Abebe, Selamavit je u Šabac dovela ljubav.
Doživela je slavu ŠIROM PLANETE, a malo ko zna da pevačica ima SRPSKO PREZIME
- Ovde sam živela, moja kuća je iza ove zgrade, tu su mi i sada roditelji - pokazuje na fotografiji Adis Abebe Selamavit Kebeb Šibeši.
Etiopiju je napustila zbog Miloša, a njega je posao svuda po svetu doveo u Afriku. Prvo se zaljubio u prirodne raskoši kontinenta i otvorenost stanovništva, a potom i preko interneta upoznao suprugu. Uz kumove iz Srbije slavilo se na venčanju u Etiopiji.
- Kad sam se upoznao sa njenim roditeljima, oni zaista nisu znali gde je Srbija, međutim, prihvatili su me kao svoga. Običaji su dosta slični samo bih rekao da su oni dosta bučniji od nas kad slave - objašnjava Šapčanin Miloš Kobas.
Više od 4.300 kilometara udaljenosti za odluku nisu bili prepreka. Opčinili su je gostoprimstvo, navikla je na drugačiju hranu. Mnogo teže od domaćih specijaliteta je učenje našeg jezika.
ŽELITE DA ŽIVITE U KANADI? U sledeće tri godine oni će primiti više od MILION STRANACA
- Posao u Adis Abebi i ovde mi je isti, ja sam turistički tehničar, pravim suvenire. Srbija mi se sviđa, iste smo pravoslavne vere. Na početku je problem bilo vreme, ovde sam prvi put videla sneg, ali navikla sam se - kaže Selamavit.
Miloš kaže da se njegova supruga dobro uklopila:
- Najčešće pravi etiopsku kafu, to obožavaju svi, kafa je divna, slična je našoj. Pravi taj hleb koji mi nemamo, indžera se zove na njihovom jeziku, poput malo deblje palačinke, to sprema kada dođu prijatelji da ih počasti.
- Kao i u mojoj zemlji, i u Srbiji se poštuju tradicija i vera, to mi je važno. Slavimo Svetog Nikolu, bila sam najsrećnija kada je Marko kršten. Po etiopskim običajima, u nacionalnoj nošnji u crkvu u šabačkom naselju Letnjikovac odlazi bar jednom nedeljno - kaže Selamavit.