ŠTA ĆE BITI SA TURISTIMA IZ SRBIJE? Može li se od 1. jula u Grčku BEZ BLOKADE
Građani Srbije od sutra, ipak, neće moći u Grčku preko Severne Makedonije, granični prelaz Evzoni ostaće i dalje zatvoren.
Inače, zemlje članice EU uspele su u ponedeljak po podne da privedu kraju neformalne konsultacije oko otvaranja spoljnih šengenskih granica od sutra. Među ambasadorima država članica je, posle dugog većanja po prestonicama, postignuta načelna saglasnost da će građani Srbije moći da putuju u zemlje EU. Konačna odluka biće doneta danas u podne.
DR NADA MACURA O PREDSTOJEĆEM TROPSKOM TALASU: Kako se ponašati u skladu sa vanrednim merama tokom letnjih vrućina?
AGENCIJA TRAVELLAND! Sve koji pišu da Grci mrze Srbe treba da je SRAMOTA! DA SE NE ZABORAVI! (VIDEO)
AKO IDETE U GRČKU NA LETOVANJE, OBRATITE PAŽNJU NA NOVO PRAVILO: Evo šta nikako ne smete da uradite
Hrvatsko predsedništvo EU ostavilo je sada rok svim državama da se do danas tačno u podne zvanično saglase sa pisanom procedurom, neophodom za konačno donošenje odluke.
Kako se saznaje, među zemljama kojima bi trebalo da se dozvoli ulazak od srede nalazi i Srbija. Među zemljama iz našeg regiona kojima se očekuje da bude podignuta šengenska rampa nalazi se još samo Crna Gora.
Evropski savet je odlučivao na osnovu prethodne preporuke Evropske komisije da se određenim državama, među kojima su bile i zemlje Zapadnog Balkana, otvori šengenski prostor, jer među njima ima i onih u kojima je situacija bolja nego u nekim zemljama EU.
Ambasadori su većali na osnovu spiska od oko četrdesetak zemalja, ali su, prema dosadašnjim saznanjima, u petak uspeli da postignu saglasnost samo oko 14. Posle toga usledile su preko vikenda dalje konsultacije, jer je bilo nezadovoljnih, naročito onih koji unutar EU zavise od turizma.
Odluka koju Evropski savet danas treba da donese u podne je u obliku preporuke, s ciljem da se iskaže evropsko jedinstvo. Države članice, međutim, i dalje zadržavaju pravo da u ovim vanrednim okolnostima samostalno odlučuju o tome pod kojim će uslovima puštati državljane trećih zemalja na svoju teritoriju. To praktično znači da će pitanje karantina, testova i tranzita i dalje određivati pojedinačno.
Kako se saznaje, članice EU koje ne pripadaju šengenskom prostoru takođe su izrazile želju da se priključe zajedničkoj odluci. To su Irska, Rumunija, Hrvatska, Bugarska i Kipar.
U šengenskom prostoru se nalaze 22 članice EU - Austrija, Belgija, Grčka, Danska, Estonija, Italija, Letonija, Litvanija, Luksemburg, Malta, Mađarska, Nemačka, Poljska, Portugalija, Slovačka, Slovenija, Finska, Francuska, Holandija, Češka, Španija i Švedska. Takođe, ovom prostoru pripadaju i Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.
VLADA SRBIJE APELUJE NA STANOVNIŠTVO: Mere mogu biti POOŠTRENE SVUDA, obavezno NOSITE MASKE
REČI KONOBARA IZ GRČKE UZBURKALE DRUŠTVENE MREŽE: "Otplakala sam njegovu izjavu kada je čuo da pričamo srpski"
HOLIVUDSKI GLUMAC PREŠAO U PRAVOSLAVLJE: Napravio neverovatan snimak o Hilandaru, ovi kadrovi će vas ostaviti bez teksta (VIDEO)
REŠILI STE DA PUTUJETE U INOSTRANSTVO? Evo kakva je situacija na graničnim prelazima
SRPSKO SELO SA NAJTUŽNIJIM IMENOM: Priča o tome kako je dobilo naziv i danas izaziva jezu