I PORED PANDEMIJE I PRITISKA ZADATAK USPEŠNO OBAVLJEN: Prošlu godinu u Srbiji obeležila velika ulaganja u zdravstvo
Kovid bolnica u Kruševcu izgrađena je za 131 dan.
Proteklu godinu obeležila su velika ulaganja u zdravstvo. Samo u dve kovid bolnice u Batajnici i Kruševcu uloženo je oko 100 miliona evra.
Otvorene su dve moderne laboratorije u Beogradu i Nišu, rekonstruisane bolnice i nabavljana oprema.
Kovid bolnica u Kruševcu izgrađena je za 131 dan. Kapacitet poluintenzivne i intenzivne nege je 500 pacijenata. U opremu je uloženo devet i po miliona evra.
"U PRVOJ POLOVINI GODINE NIŠTA SE NEĆE MENJATI" Dr Marijan Ivanuša otkrio kada možemo da očekujemo kraj pandemije
MAJKA PACIJENTKINJE NASRNULA NA MEDICINSKU SESTRU? Haos u vranjskoj bolnici
SRBI SU NEKADA SLAVILI BOŽIĆ 25. DECEMBRA: Zašto se o ovome malo zna?
- Pored svakog pacijenta nalazi se respirator sa mogućnošću i za invazivnu i za neinvazivnu opsigenu potporu, odnosno terapiju, pored svakog pacijenta se nalazi najsavremeniji monitoring, najsavremenije infuzione pumpe, pumpe za prehranu pacijenata - naveo je koordinator kovid bolnice u Kruševcu, dr Vladan Cvetanović.
U Zdravstvenom centru Užice, kome gravitira 300.000 stanovnika Zlatiborskog okruga, nabavljena je oprema vredna tri miliona evra za deset domova zdravlja i tri bolnice.
- To su dva nova digitalna rendgen aparata u Domu zdravlja i bolnici, novi skener, nova angio-sala, zatim za Dom zdravlja Sjenica, mobilni i još jedan rendgen aparat stacionarni od oko 100.000 evra - rekao je dr Miloš Božović, direktor Zdravstvenog centra Užice.
Država je u izgradnju "Vatrenog oka" u Nišu uložila tri i po miliona evra, a kompletnu opremu vrednu oko 500.000 evra donirala je kineska kompanija "Si Đin".
- Suština ove laboratorije jeste da je oko 450 kvadratnih metara laboratorije potpuno pod kontrolisanim pritiskom, takozvanim negativnim pritiskom. To znači da bilo koji infektivni agens koji uđe u laboratoriju jednostavno je sprečen da izađe i to je vrlo visok nivo zaštite, pre svega za okruženje i za stanovništvo - istakla je direktorka laboratorije "Vatreno oko" u Beogradu, Jelena Begović.
Pre četiri meseca počela je rekonstrukcija 13.500 kvadrata bolnice u Vranju.
- Sa novom savremenom bolnicom, odnosno bolnicom pod jednim krovom biće stvoreni uslovi za otvaranje novih radnih mesta, ali i za stručno usavršavanje jer će nivo pružanja zdravstvenih usluga našim korisnicima biti podignut na jedan bolji i viši nivo - kazala je dr Ljiljana Antić, direktorka Zdravstvenog centra Vranje.
Plan je da se nadogradi i ortopedsko, urološko, očno i interno odeljenje i nabavi nova oprema – za ceo posao odvojeno je milijardu i četiristo miliona dinara.