И ПОРЕД ПАНДЕМИЈЕ И ПРИТИСКА ЗАДАТАК УСПЕШНО ОБАВЉЕН: Прошлу годину у Србији обележила велика улагања у здравство
Ковид болница у Крушевцу изграђена је за 131 дан.
Протеклу годину обележила су велика улагања у здравство. Само у две ковид болнице у Батајници и Крушевцу уложено је око 100 милиона евра.
Отворене су две модерне лабораторије у Београду и Нишу, реконструисане болнице и набављана опрема.
Ковид болница у Крушевцу изграђена је за 131 дан. Капацитет полуинтензивне и интензивне неге је 500 пацијената. У опрему је уложено девет и по милиона евра.
"У ПРВОЈ ПОЛОВИНИ ГОДИНЕ НИШТА СЕ НЕЋЕ МЕЊАТИ" Др Маријан Ивануша открио када можемо да очекујемо крај пандемије
МАЈКА ПАЦИЈЕНТКИЊЕ НАСРНУЛА НА МЕДИЦИНСКУ СЕСТРУ? Хаос у врањској болници
СРБИ СУ НЕКАДА СЛАВИЛИ БОЖИЋ 25. ДЕЦЕМБРА: Зашто се о овоме мало зна?
- Поред сваког пацијента налази се респиратор са могућношћу и за инвазивну и за неинвазивну опсигену потпору, односно терапију, поред сваког пацијента се налази најсавременији мониторинг, најсавременије инфузионе пумпе, пумпе за прехрану пацијената - навео је координатор ковид болнице у Крушевцу, др Владан Цветановић.
У Здравственом центру Ужице, коме гравитира 300.000 становника Златиборског округа, набављена је опрема вредна три милиона евра за десет домова здравља и три болнице.
- То су два нова дигитална рендген апарата у Дому здравља и болници, нови скенер, нова ангио-сала, затим за Дом здравља Сјеница, мобилни и још један рендген апарат стационарни од око 100.000 евра - рекао је др Милош Божовић, директор Здравственог центра Ужице.
Држава је у изградњу "Ватреног ока" у Нишу уложила три и по милиона евра, а комплетну опрему вредну око 500.000 евра донирала је кинеска компанија "Си Ђин".
- Суштина ове лабораторије јесте да је око 450 квадратних метара лабораторије потпуно под контролисаним притиском, такозваним негативним притиском. То значи да било који инфективни агенс који уђе у лабораторију једноставно је спречен да изађе и то је врло висок ниво заштите, пре свега за окружење и за становништво - истакла је директорка лабораторије "Ватрено око" у Београду, Јелена Беговић.
Пре четири месеца почела је реконструкција 13.500 квадрата болнице у Врању.
- Са новом савременом болницом, односно болницом под једним кровом биће створени услови за отварање нових радних места, али и за стручно усавршавање јер ће ниво пружања здравствених услуга нашим корисницима бити подигнут на један бољи и виши ниво - казала је др Љиљана Антић, директорка Здравственог центра Врање.
План је да се надогради и ортопедско, уролошко, очно и интерно одељење и набави нова опрема – за цео посао одвојено је милијарду и четиристо милиона динара.