Istraživanje o mladima u Srbiji: Konzervativni, religiozni, spremni da se žrtvuju za interese naroda i žele jakog vođu
Borba protiv rastuće sklonosti mladih u Srbiji prema nasilnom ekstremizmu, tema je projekta Centra za slobodne izbore i demokratiju koji je pokazao da su mladi u Srbiji sve više zainteresovani za konzervatizam, a demokratija kao oblik uređenja polako postaje nepopularna.
CESID je istraživanje sproveo među mladima, a jedno od ključnih pitanja bilo je šta utiče na njihovo raspoloženje.
Istraživanje pokazuje da su mladi u Srbiji vrlo ambiciozni jer najčešće raspoloženje koje kod njih preovladava jeste želja za napredovanjem.
Čak 23 odsto njih je reklo da je upravo to ono što ih čini raspoloženim, dok je raspoloženje izazavno osećajem sreće i radosti na drugom mestu, a ispitanici su navodli i optimizam i veru u svetlu budućnost.
Iz ovih podataka primećujemo da kod velike većine mladih preovladavaju pozitivna raspoloženja.
Ko ima veći uticaj na decu - majka ili otac?
Kada je reč o odnosu sa roditeljima, većina mladih navodi da se sa roditeljima slaže, iako se mišljenja ponekad razlikuju čak 47 odsto, dok četvrtina mladih navodi da se veoma dobro slaže sa roditeljima.
S tim u vezi, istraživanje pokazuje da najveći procenat mladih smatra da najviše uticaja na važne odluke imaju roditelji, pri čemu otac i majka imaju podjednak uticaj.
Sa druge strane, 19 odsto mladih smatra da je najveći uticaj na važne odluke samo majka, dok 13 odsto navodi da je to najviše otac.
Kada je reč o finansijskoj situaciji u domaćinstvima mladih ispitanika, primećeno je da najveći procenat mladih navodi da mogu da priušte skuplje stvari, ali ne previše skupe, kao što je automobil, dok nešto manji procenat mladih navodi da u njihovom domaćinstvu mogu da priušte hranu, odeću i obuću, uz malu uštedu, ali ne mogu da priušte skuplje stvari kao što su frižider, TV i slično.
A da konzervatizam prevladava kod mladih govore podaci istraživanja.
Takođe, rezultati govore da mladi smatraju da se čvrsto treba držati narodnih običaja i tradicije, a gotovo isti broj je i onih koji kažu da se treba držati onog morala koji propoveda verska zajednica.
Mladi uglavnom za jake vođe
Veliki je broj i onih koji smatraju da je državi potreban jak vođa koga će narod slediti bez pogovora, a neznatno manji i onih koji bi se žrtvovali za interese svog naroda.
Postoji i veliki broj onih koji smatraju da nam preti opasnost da izgubimo identitet zbog mešanja različitih kultura.
Kada je reč o religioznosti, istraživanje pokazuje da su mladi u većini religiozni, a svega dva odsto ispitanika izjasnilo se nereligiozno ili kao protivnik.
Utvrđujući stepen bezbednosti koji mladi osećaju u sredinama kao što su komšiluk, grad u kome žive i država Srbija, najveći procenat ispitanika rekao je da se tu oseća uglavnom i potpuno bezbedno.
Na pitanje gde sebe vide u budućnosti, najveći procenat mladih navodi da svoju budućnost vidi u gradu u kome trenutno živi, zatim u Beogadu, a veliki broj je i onih koji svoju budućnost vide u nekoj od zemalja Evrope.
Istraživanje je pokazalo i da mladi ne čitaju novine i ne gledaju televiziju, već se uglavnom informišu putem društvenih mreža.
Srbija Danas/euronews.rs