"TO JE KRIVIČNO DELO" Lončar: Đurić je imao saturaciju 96 i to je trajalo četiri dana
U poslednja 24 sata širom Srbije na korona virus testirano je 11.079 osoba, njih 412 bilo je pozitivno, a nažalost preminulo je devet lica.
Odgovarajući na pitanje da li je dokument o smrti Ljubiše Đurića istinit, te šta je u njemu lažno, ministar Lončar je naveo "da nije siguran da li ljudi znaju šta je invanzivni, a šta neinvazivni respirator".
Kompanija Meridian donirala više desetina miliona za borbu protiv koronavirusa
"IMA DOVOLJNO MESTA ZA SVE" NAJVIŠE ZARAŽENIH U BEOGRADU: Još u tri grada KRITIČNO
"NIKO NIJE PREMINUO JER NIJE BILO RESPIRATORA" Brnabić: Sve je laž, neću dozvoliti da se pljuje po Srbiji
- Ni u jednom momentu nije poenta priče da nije bilo respiratora, čovek je bio na neinvanzivnom respiratoru. Imao je saturaciju 96 i to je trajalo četiri dana - rekao je Lončar i dodao da će se za svaki slučaj, kada se pojavi neka sumnja, uraditi unutrašnji nadzor.
On je rekao da uvek postoji nešto više, uzmete istoriju bolesti i onoga što je urađeno.
- Vi ne razumete dokumenta i to je sasvim u redu, ja vam tu ništa ne zameram i to je teško da ulazimo u polemiku. Trebalo bi da završite medicinu. Bio je na bezbednijem nivou u jedinici intenzivne nega za praćenje i sve - zaključio je Lončar.
On se posebno osvrnuo na jedan podatak.
- Kada neko ima saturaciju 96 bilo bi krivično delo da ga stavite na respirator. Tu je kraj priče. Idite prijavite - zaključio je Lončar.
Dr Stojanović: Da Đurić nije stavljen na terapiju, odmah bi umro
Direktor KBC Zemun Dragoš Stojanović je rekao da je 15. marta imao svojih 35 respiratora, a Srbija je obezbedila još 38.
- Ti respiratori su raspoređeni u šest intenzivnih nega. Jedna je respiratorni centar, u njemu je bilo 30 pacijenata koji su bili na respiratoru. Sve ostale su imale po jedan respirator i zato se zovu intenzivne nege. Tim lekara odlučuje da li pacijent ide na klasičnu terapiju, na terapiju kiseonikom ili će preći u jedinicu intenzivnih nega ili u respiratorni centar. Konzilijum odlučuje da li će preći na neki viši nivo. Obično se ide od nižeg ka višem nivou. Prvo se proba neinvanzivnom ventilacijom da se tretira tu. Kolege su da lečile neinvanzivnom ventilacijom. U sledeća četiri dana su se parametri kretali dobro, nije bilo potrebe da bude intubiran. Svi lekari su pratili pacijenta i svi parametri su bili u dobrom statusu. Posle osam minuta dolazi do gubitka svesti, slabosti, zastoja u disanju, nagle nepredvidive smrti - kazao je Stojanović i dodao "da u jednom trenutku razgovarate sa pacijentom, a u sledećem ga gubite".
Pacijent je, preminuo i posle pokušaja reanimacije nismo uspeli da ga povratimo.
- Takve stvari se dešavaju na ulici, srčani zastoj - istakao je Stojanović i dodao "da nije stavljen na adekvatnu terapiju Đurić bi umro odmah" - rekao je Stojanović.
NAJNOVIJI PODACI ZA SRBIJU: Novozaraženih 412, umrlo devet osoba
Saopšteni najnoviji podaci o Novom Pazaru: Narod uplašen, situacija alarmantna!
Spas od korone će nas koštati samo 300 DINARA? Vakcine skoro pa spremne za masovnu upotrebu: Šta stiže pred građane?
NE VIDI SE KAKO ĆE SE I KADA OVO ZAVRŠITI: Gojković upozovava da je drugi pik korone teži i ozbiljniji
ONESPOKOJAVAJUĆI PODACI IZ NIŠA: Dve trećine pacijenata u Kliničkom centru u teškom opštem stanju