JEDNA OD NAJVEĆIH SVETINJA ZAPADNE SRBIJE: Hiljade vernika dolazi u manastir vladike Velimirovića - imaju lekovit med, ali i među najboljim rakijama koju i igrači Denver Nagetsa vole (VIDEO)
Manastir Lelić se nalazi u istoimenom selu, na teritoriji grada Valjeva, udaljenim 11 km od grada. Manastir je zadužbina Vladike Nikolaja i njegovog oca Dragomira i majke Ekaterine Velimirović.
Idejom da se crkva u Leliću pretvori u manastir se nosio Njegovo preosveštenstvo Lavrentije, Episkop tadašnje Eparhije šabačko-valjevske. Punih pet godina vršene su pripreme za realizaciju ove ideje. Najveći problem bio je nedostatak monaha. Rešenje je nađeno u prelaznom karakteru, po kome bi bratstvo manastira Kaona preuzelo upravu nad manastirom Lelić. Manastir Lelić je postao metoh manastira Kaone.
Odluku o pretvaranju lelićkog parohijskog hrama u manastir Lelić pročitao je episkop zvorničkotuzlanski Vasilije, 12. maja 1996. godine. Tog dana Lelić je obeležavao dvostruki jubilej: 40 godina od smrti vladike Nikolaja i pet godina od prenosa njegovih moštiju iz Amerike u Srbiju. Svečana sveta liturgija je obavljena u manastirskom dvorištu, u prisustvu 6.000 vernika. Svetu liturgiju je vršio Njegova svetost patrijarh srpski gospodin Pavle sa brojnim episkopima.
ČUDO BOŽIJE U PRAVOSLAVNOJ CRKVI: Svake godine na Gospojinu dolazi stotinu zmija otrovnica u hram, ne diraju ljude - a priča koja se krije iza ovoga je NEVROVATNA
ČUDOTVORAN JUTARNJI ELIKSIR: Sprečite prehladu, smršajte, ojačajte imunitet (RECEPT)
DUHOVNI HRAM U SRCU SOKOBANJE: Crkva Svetog Preobraženja
Manastirska crkva ima oblik u kome je moravski stil prožet sa novim arhitektonskim rešenjima. Ima oblik krsta sa kupolom iznad centralnog dela hrama. Sagrađen je od kamena, cigle i sige. Ispred crkve je veliki zvonik i crkveni dom.
Živopis je urađen po zamisli Vladike Nikolaja. Crteži su neobični i sadrže bogoslovska tumačenja Vladike Nikolaja. Scena Strašnog Suda dominira nad ostalim biblijskim događajima. Ikonostas potiče iz vremena istog kao i crkva.
Mošti Vladike Nikolaja su 12. maja 1992. godine prenete iz manastira Svetog Save u Libertvilu, Ilinois, SAD u lelićku crkvu. U porti manastira se nalazi kapela, takođe zadužbina episkopa Nikolaja.
Godine 1991. otvoren je muzej u krugu manastirskog kompleksa posvećen episkopu Nikolaju, jednom od najvećih umova Srpske pravoslavne crkve. U manastiru je aktivna i ikonopisačka i duborezačka radionica.
Prvi iguman manastira po njegovom osamostaljivanju je arhimandrit Avakum (Đukanović) (1932—2018) dugogodišnji sabrat manastira Tronoše i duhovno čado blaženopočivšeg starca Antonija Tronoškog. Mnogi poklonici nalaze utehu i duhovni mir njegovim molitvama i duhovnim savetima pored moštiju Sv. Vladike Nikolaja srpskog.
Osim predivne liturgije za oproštaj grehova i izlečenje tela, u kojoj svake godine uživa oko 100.000 vernika, ako posetite manastir Lelić, sigurno ćete uživati i u pogledu na neobičan ikonostas, a naročito u sceni strašnog suda. Čitav izgled spolja i iznutra osmislio je lično vladika Nikolaj i od tada se ništa nije menjalo u izgledu manastira i crkve.
Gostoljublje ovog manastira svi hvale, ali i igumana Georgija Mićića koji doprinosi da se svako u manastiru nadje svoj mir.
U porti se nalazi i veliki zvonik i crkveni dom, a tu je i zanimljiv "posao" kojim se bave monasi.
Naime, oni već 50 godina prave med, koji važi za najukusniji med u celoj Srbiji. Monasi prave bagremov, livadski i šumski med, kao i med sa koprivom, a po njihov proizvod dolaze ljudi iz cele Srbije.
- Med sa koprivom koristi se kao dodatak ishrani. Preporučuje se za poboljšanje opšteg stanja organizma, za podizanje nivoa hemoglobina u krvi, potiv zamora i iscrpljenosti - tvrdio je lično iguman Avakum.
Da li je u pitanju to što se pčele čuvaju u potpuno čistoj sredini netaknute prirode ili to što ih monasi neguju sa puno ljubavi i vere, svako ko je probao tvrdi da je to zaista najlepši med koji su ikada probali.
Njihova i rakija je takođe naširoko poznata, čak su i igrači američkog NBA tima Denver Nagetasa probali ovu neverovatnu rakiju (video o tome možete pogledati dole)