ЈЕДНА ОД НАЈВЕЋИХ СВЕТИЊА ЗАПАДНЕ СРБИЈЕ: Хиљаде верника долази у манастир владике Велимировића - имају лековит мед, али и међу најбољим ракијама коју и играчи Денвер Нагетса воле (ВИДЕО)
Манастир Лелић се налази у истоименом селу, на територији града Ваљева, удаљеним 11 км од града. Манастир је задужбина Владике Николаја и његовог оца Драгомира и мајке Екатерине Велимировић.
Идејом да се црква у Лелићу претвори у манастир се носио Његово преосвештенство Лаврентије, Епископ тадашње Епархије шабачко-ваљевске. Пуних пет година вршене су припреме за реализацију ове идеје. Највећи проблем био је недостатак монаха. Решење је нађено у прелазном карактеру, по коме би братство манастира Каона преузело управу над манастиром Лелић. Манастир Лелић је постао метох манастира Каоне.
Одлуку о претварању лелићког парохијског храма у манастир Лелић прочитао је епископ зворничкотузлански Василије, 12. маја 1996. године. Тог дана Лелић је обележавао двоструки јубилеј: 40 година од смрти владике Николаја и пет година од преноса његових моштију из Америке у Србију. Свечана света литургија је обављена у манастирском дворишту, у присуству 6.000 верника. Свету литургију је вршио Његова светост патријарх српски господин Павле са бројним епископима.
ЧУДО БОЖИЈЕ У ПРАВОСЛАВНОЈ ЦРКВИ: Сваке године на Госпојину долази стотину змија отровница у храм, не дирају људе - а прича која се крије иза овога је НЕВРОВАТНА
ЧУДОТВОРАН ЈУТАРЊИ ЕЛИКСИР: Спречите прехладу, смршајте, ојачајте имунитет (РЕЦЕПТ)
ДУХОВНИ ХРАМ У СРЦУ СОКОБАЊЕ: Црква Светог Преображења
Манастирска црква има облик у коме је моравски стил прожет са новим архитектонским решењима. Има облик крста са куполом изнад централног дела храма. Саграђен је од камена, цигле и сиге. Испред цркве је велики звоник и црквени дом.
Живопис је урађен по замисли Владике Николаја. Цртежи су необични и садрже богословска тумачења Владике Николаја. Сцена Страшног Суда доминира над осталим библијским догађајима. Иконостас потиче из времена истог као и црква.
Мошти Владике Николаја су 12. маја 1992. године пренете из манастира Светог Саве у Либертвилу, Илиноис, САД у лелићку цркву. У порти манастира се налази капела, такође задужбина епископа Николаја.
Године 1991. отворен је музеј у кругу манастирског комплекса посвећен епископу Николају, једном од највећих умова Српске православне цркве. У манастиру је активна и иконописачка и дуборезачка радионица.
Први игуман манастира по његовом осамостаљивању је архимандрит Авакум (Ђукановић) (1932—2018) дугогодишњи сабрат манастира Троноше и духовно чадо блаженопочившег старца Антонија Троношког. Многи поклоници налазе утеху и духовни мир његовим молитвама и духовним саветима поред моштију Св. Владике Николаја српског.
Осим предивне литургије за опроштај грехова и излечење тела, у којој сваке године ужива око 100.000 верника, ако посетите манастир Лелић, сигурно ћете уживати и у погледу на необичан иконостас, а нарочито у сцени страшног суда. Читав изглед споља и изнутра осмислио је лично владика Николај и од тада се ништа није мењало у изгледу манастира и цркве.
Гостољубље овог манастира сви хвале, али и игумана Георгија Мићића који доприноси да се свако у манастиру нађе свој мир.
У порти се налази и велики звоник и црквени дом, а ту је и занимљив "посао" којим се баве монаси.
Наиме, они већ 50 година праве мед, који важи за најукуснији мед у целој Србији. Монаси праве багремов, ливадски и шумски мед, као и мед са копривом, а по њихов производ долазе људи из целе Србије.
- Мед са копривом користи се као додатак исхрани. Препоручује се за побољшање општег стања организма, за подизање нивоа хемоглобина у крви, потив замора и исцрпљености - тврдио је лично игуман Авакум.
Да ли је у питању то што се пчеле чувају у потпуно чистој средини нетакнуте природе или то што их монаси негују са пуно љубави и вере, свако ко је пробао тврди да је то заиста најлепши мед који су икада пробали.
Њихова и ракија је такође нашироко позната, чак су и играчи америчког НБА тима Денвер Нагетаса пробали ову невероватну ракију (видео о томе можете погледати доле)