JEDNA OD TRI U SVETU: Škola za muzičke talente u Ćupriji danas obeležava 45 godina rada
Svečanim koncertom u koncertnoj sali "Dušan Skovran" večeras u 19 časova Škola za muzičke talente u Ćupriji će obeležiti 45 godina postojanja i rada.
U sklopu obeležavanja značajne godišnjice učenici škole će u ponedeljak u 20 časova,održati i koncert u velikoj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu.
Ustanova, koja ima status škole od posebnog nacionalnog značaja, jedinstvena je u Srbiji, a u svetu postoje samo još dve slične škole: Centralna muzička škola u Moskvi i škola "Jehudi Menjuhin" u Londonu. Škola je gudačkog smera i u njoj se uče violina, viola, violončelo i kontrabas. Radi se prema jedinstvenom planu i programu, koji se pravi u saradnji sa Fakultetom muzičke umetnosti u Beogradu, pod čijim se patronatom škola nalazi.
Svrha postojanja škole jeste da prepozna decu koja su natprosečno nadarena za muziku i kroz dugogodišnje školovanje od njih naprave profesionalne muzičare. Do sada je iznedrila više od 200 uspešnih mladih muzičara, koji su svoje školovanje nastavili na FDU u Beogradu ili na prestižnim svetskim univerzitetima. Školu trenutno pohađa 80 učenika iz svih krajeva Srbije, a od prošle godine i iz Hrvatske.
- Naš cilj i jeste da postanemo regionalni centar za obrazovanje muzičkih talenata, što je i bila ideja tvoraca ove škole Lazara Marjanovića i Jovana Rakića - kaže direktor ove prestižne ustanove Danijela Jović.
Učenici žive u internatu, koji je u sastavu škole, a imaju obezbeđeno i osnovno i srednje obrazovanje. Često su učenici vrlo mala deca, kojima teško pada odvajanje od roditeljskog doma, ali put do svetskih muzičkih pozornica traži velika odricanja.
Tako se među učenicima škole svojevremeno našao i petogodišnji Matija Spasojević iz Arilja, danas već učenik osmog razreda violine, sa brojnim domaćim i međunarodnim nagradama.
- Kada su ga roditelji doveli, videlo se da ga je bog obdario talentom. Njegov otac, sveštenik, insistirao je da dete ostane u školi. Kako nije zadovoljavao uslove za upis, jer mi nemamo predškolsko obrazovanje, do navršene šeste godine i upisa u prvi razred, ovde je boravio kao gost - seća se Jovićeva.
Zanimljivo je i da se u školi i internatu ponekad nađu sva deca iz jedne porodice. Tako sada u školi uči i žive četvoro Radivojevića iz Bora, tri brata i jedna sestra. Donedavno, tu je bilo i po troje Stošića i Trojanovića iz Ćuprije. Danas su sve troje Stošića, brat i dve sestre, uspešni studenti. Brat i sestra Trojanović su još u Ćupriji, a drugi brat je otišao na studije.
Dug je spisak učenika škole koji su postali članovi najboljih svetskih orkestara. Pomenimo samo violiniste Gordana Nikolića i Romana Simovića koji su koncert majstori Londonskog simfonijskog orkestra, Maju Jovanović koja svira prvu violinu u Berlinskoj filharmoniji, kontrabasiste Dragana Lončinu i Ivana Kitanovića članove Bečke filharmonije...
Miroslav Pavlović je koncert majstor Beogradske filharmonije, Katarina Aleksić koncert majstor Simfonijskog orkestra RTS, a jedno vreme znanje u Ćupriji je sticao i violinista Nemanja Radulović.
SMEHOTRES NA PUMPI: Devojka je uporno pokušavala da natoči gorivo u TESLU - a onda je došao i pumpadžija