KADA SU SRBI POČELI DA SLAVE NOVU GODINU? Komunistička ZAVERA za ukidanje Božića ili nešto MNOGO STARIJE
Deda Mrazov put od paganskog bića do korporativne ikone.
- Nova godina je produkt modernog doba, i stupa na "prazničnu pozornicu" tek uspostavljanjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca - ističe za naš portal Saša Srećković, etnolog i muzejski savetnik Etnografskog muzeja u Beogradu.
"Dvoglava aždaja" sa srpskim vojnicima PREŠLA SOLUNSKI FRONT: Danas postoje samo dve takve lokomotive u svetu
Hoće li u novogodišnjoj noći biti snega? Evo ODGOVORA, a pogledajte i šta nas očekuje do Božića!
Danas slavimo sveca koji je VASKRSAO POPUT HRISTA! Proboli ga strelama, a onda se desilo ČUDO
Tačan datum kada su Srbi počeli da slave Novu godinu je nemoguće odrediti, ističe sagovornik, ali taj praznik dobija na značaju posle Prvog, a pogotovo posle Drugog svetskog rata.
- Nema preciznih podataka kada je su Srbi počeli da slave Novu godinu. U tradicionalnoj kulturi, posebno u srpskoj srednjovekovnoj državi i u vekovima ropstva pod Turcima glavni praznik koji se slavio u ovo doba godine je bio Božić - ističe Srećković, i naglašava da se praznovanje Nove godine nije odmah odomaćilo u narodu.
- U početku, tačnije u međuratnom periodu, su proslave bile organizovane uglavnom u gradskim sredinama, dok svoj puni zamah i smisao koji danas Nova godina ima dobija tek posle Drugog svetskog rata.
Kod određenog dela Srba vlada verovanje da su komunisti iskoristili sekularni praznik, Novu godinu, da potisnu slavljenje hrišćanskog Božića. Srećković ističe da je to delimično tačno, ali i da ovaj praznik nije sekularan koliko svi misle.
- Sigurno da je politički faktor u velikoj meri uticao na to da Božić prestane da bude dominantan praznik, dok je Nova godina preuzela primat i postala sve izraženija. Međutim, ne možemo reći ni da je Nova godina sasvim sekularna proslava, tu se spaja veliki broj različitih uticaja i folklornih tradicija, pogotovo paganskih. Postoje razni faktori, naš narod i naša zemlja su na geografskom prostoru gde su se slivali kulturni uticaji sa raznih strana. Naravno, i uslovi života u određenim podnebljima, seoskim ili gradskim oblastima su uticali na naša praznovanja i verovanja - kaže Srećković, i naglašava da je pored tradicije koja se spojila u ovom prazniku veliki uticaj imala i masovna kultura.
- Eksplozijom zapadne masovne kulture Nova godina je dobila neka posebna obeležja, na primer čuvenim marketinškim trikom Koka Kole Deda Mraz je dobio svoj sadašnji oblik, postao je debeljuškast i obučen je u crveno. Ta ikonografija je pre 50 ili 60 godina stigla i kod nas.
Naš etnolog skreće pažnju na put koji je Deda Mraz prošao, od paganskih i hrišćanskih verovanja do korporativne maskote.
- Koliko je različitih obličja prisutno samo u tom Deda Mrazu. U našoj slovenskoj tradiciji Deda Mraz nije bio baš dobroćudni starac, već jedan zli dedica, dok ga je hrišćanstvo učinilo darežljivim, postao je anonimni darovalac - Sveti Nikola. Potom je naravno dobijao nova obličja i iz naše i iz drugih kultura, a danas dosta liči na biće koje praznuju Sami u Laponiji. Ceo taj imidž je zatim dobio i poslednje oblikovanje kampanjom Koka Kole.
Srećković napominje i da je slavljenje (srpske) Nove godine kod Srba uvek bio nastavak Božića, a ne odvojeni praznik. Ukazao je i na zanimljive rituale koji povezuju ta dva praznika.
- Moramo naglasiti da je slavljenje Nove godine kod Srba bio običaj koji se nastavljao na Božić. Mi slavimo i Novu godinu po julijanskom kalendaru, poznatu još i kao Mali Božić ili Vasilica, što je bilo ime koje se održalo do Drugog svetskog rata. Za Novu godinu su traduicionalno bila vezana mnoga verovanja i običaji, a posebno magijske radnje. Recimo, čuvao se ugarak iz badnjaka, od Božića do Malog Božića, da bi se obezbedila plodnost i berićetnost u zajednici. Takođe se čuvala glava od božićne pečenice. To su neke radnje koje su zaboravljene, ali su značajne za našu tradiciju. A to nije samo jednoznačna srpska tradicija, već i viševekovno religiozno hrišćansko nasleđe, pa i dosta slojeva starobalkanske i slovenske kulture i religije.
"Veruju našim lekarima i dolaze da se leče iako im se usluge naplaćuju": U GRAČANICI SE PORAĐAJU I ALBANKE
NAPADAO METAR SNEGA: Humani građani krenuli u pomoć zavejanim STARAČKIM DOMAĆINSTVIMA kod Prijepolja (FOTO)
Beloglavi sup zalutao u Topolu: Uslikan na drvetu, doleteo najverovatnije iz susednih zemalja
MISTERIJA PRESTUPNE GODINE! Bile su KOBNE PO TITA I JUGOSLAVIJU, a evo šta su DONELE PUTINU I SVETU
Svi pričaju o ovom selu u kraljevačkom kraju: 20 porodica radilo u tri smene i PODIGLO NATALITET