КАДА СУ СРБИ ПОЧЕЛИ ДА СЛАВЕ НОВУ ГОДИНУ? Комунистичка ЗАВЕРА за укидање Божића или нешто МНОГО СТАРИЈЕ
Деда Мразов пут од паганског бића до корпоративне иконе.
- Нова година је продукт модерног доба, и ступа на "празничну позорницу" тек успостављањем Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца - истиче за наш портал Саша Срећковић, етнолог и музејски саветник Етнографског музеја у Београду.
"Двоглава аждаја" са српским војницима ПРЕШЛА СОЛУНСКИ ФРОНТ: Данас постоје само две такве локомотиве у свету
Хоће ли у новогодишњој ноћи бити снега? Ево ОДГОВОРА, а погледајте и шта нас очекује до Божића!
Данас славимо свеца који је ВАСКРСАО ПОПУТ ХРИСТА! Проболи га стрелама, а онда се десило ЧУДО
Тачан датум када су Срби почели да славе Нову годину је немогуће одредити, истиче саговорник, али тај празник добија на значају после Првог, а поготово после Другог светског рата.
- Нема прецизних података када је су Срби почели да славе Нову годину. У традиционалној култури, посебно у српској средњовековној држави и у вековима ропства под Турцима главни празник који се славио у ово доба године је био Божић - истиче Срећковић, и наглашава да се празновање Нове године није одмах одомаћило у народу.
- У почетку, тачније у међуратном периоду, су прославе биле организоване углавном у градским срединама, док свој пуни замах и смисао који данас Нова година има добија тек после Другог светског рата.
Код одређеног дела Срба влада веровање да су комунисти искористили секуларни празник, Нову годину, да потисну слављење хришћанског Божића. Срећковић истиче да је то делимично тачно, али и да овај празник није секуларан колико сви мисле.
- Сигурно да је политички фактор у великој мери утицао на то да Божић престане да буде доминантан празник, док је Нова година преузела примат и постала све израженија. Међутим, не можемо рећи ни да је Нова година сасвим секуларна прослава, ту се спаја велики број различитих утицаја и фолклорних традиција, поготово паганских. Постоје разни фактори, наш народ и наша земља су на географском простору где су се сливали културни утицаји са разних страна. Наравно, и услови живота у одређеним поднебљима, сеоским или градским областима су утицали на наша празновања и веровања - каже Срећковић, и наглашава да је поред традиције која се спојила у овом празнику велики утицај имала и масовна култура.
- Експлозијом западне масовне културе Нова година је добила нека посебна обележја, на пример чувеним маркетиншким триком Кока Коле Деда Мраз је добио свој садашњи облик, постао је дебељушкаст и обучен је у црвено. Та иконографија је пре 50 или 60 година стигла и код нас.
Наш етнолог скреће пажњу на пут који је Деда Мраз прошао, од паганских и хришћанских веровања до корпоративне маскоте.
- Колико је различитих обличја присутно само у том Деда Мразу. У нашој словенској традицији Деда Мраз није био баш доброћудни старац, већ један зли дедица, док га је хришћанство учинило дарежљивим, постао је анонимни даровалац - Свети Никола. Потом је наравно добијао нова обличја и из наше и из других култура, а данас доста личи на биће које празнују Сами у Лапонији. Цео тај имиџ је затим добио и последње обликовање кампањом Кока Коле.
Срећковић напомиње и да је слављење (српске) Нове године код Срба увек био наставак Божића, а не одвојени празник. Указао је и на занимљиве ритуале који повезују та два празника.
- Морамо нагласити да је слављење Нове године код Срба био обичај који се настављао на Божић. Ми славимо и Нову годину по јулијанском календару, познату још и као Мали Божић или Василица, што је било име које се одржало до Другог светског рата. За Нову годину су традуиционално била везана многа веровања и обичаји, а посебно магијске радње. Рецимо, чувао се угарак из бадњака, од Божића до Малог Божића, да би се обезбедила плодност и берићетност у заједници. Такође се чувала глава од божићне печенице. То су неке радње које су заборављене, али су значајне за нашу традицију. А то није само једнозначна српска традиција, већ и вишевековно религиозно хришћанско наслеђе, па и доста слојева старобалканске и словенске културе и религије.
"Верују нашим лекарима и долазе да се лече иако им се услуге наплаћују": У ГРАЧАНИЦИ СЕ ПОРАЂАЈУ И АЛБАНКЕ
НАПАДАО МЕТАР СНЕГА: Хумани грађани кренули у помоћ завејаним СТАРАЧКИМ ДОМАЋИНСТВИМА код Пријепоља (ФОТО)
Белоглави суп залутао у Тополу: Усликан на дрвету, долетео највероватније из суседних земаља
МИСТЕРИЈА ПРЕСТУПНЕ ГОДИНЕ! Биле су КОБНЕ ПО ТИТА И ЈУГОСЛАВИЈУ, а ево шта су ДОНЕЛЕ ПУТИНУ И СВЕТУ
Сви причају о овом селу у краљевачком крају: 20 породица радило у три смене и ПОДИГЛО НАТАЛИТЕТ