OBELEŽAVANjE 107. GODIŠNjICE VELIKE BITKE: Ministar Selaković ide na Kajmakčalan
Bitka na Kajmakčalanu se od ostalih bitaka izdvaja po neverovatnoj hrabrosti koju je ispoljila srpska vojska.
Srbija će i ove godine dostojno obeležiti godišnjicu bitke na Kajmakčalanu, jedne od najvećih i najveličanstvenijih bitaka Prvog svetskog rata.
POČAST PALIM HEROJIMA: Venac predsednika Republike Srbije jutros položen na vrhu Kajmakčalana povodom Dana primirja
NA VRH KAJMAKČALANA SA SVEŠTENICIMA I GUSLAROM: Velika Plana se dostojno odužila našim junačkim precima
POSLE POLA VEKA: Kajmakčalanom odjekivalo crkveno zvono, crkvena liturgija i gusle zahvaljujući opštini Velika Plana
Od ostalih bitaka ova se izdvaja po neverovatnoj hrabrosti koju je ispoljila srpska vojska, danima preko goleti jurišajući na tri reda bugarskih rovova opasana bodljikavom žicom, po ogromnom broju mrtvih na malom prostoru i po tome što je vođena na 2.500 metara nadmorske visine.
Državnu delegaciju na obeležavanju 107. godišnjice legendarne bitke predvodiće Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije.
Program obeležavanja počinje u subotu 16. septembra, u 13 časova, parastosom i polaganjem venaca na Srpskom vojničkom groblju u Bitolju, u kojem počivaju posmrtni ostaci 1.321 oficira i vojnika Vojske Kraljevine Srbije, koji su poginuli u Prvom balkanskom, Drugom balkanskom i Prvom svetskom ratu.
Najviše njih poginulo je u borbama na Kajmakčalanu i bitkama za oslobođenje Bitolja u jesen 1916. godine.
U 19 časova u Domu vojske u Bitolju ministar Selaković otvoriće izložbu „110. godina od Bregalničke bitke“.
U nedelju 17. septembra, u šest ujutro, državna delegacija i delegacije udruženja Srba iz Makedonije kreću put Kajmakčalana. Do skijaškog centra Voras, u Grčkoj, ići će se automobilima i autobusom a od Vorasa do Svetog Ilije, najvišeg vrha Kajmakčalana, na kojem se nalaze spomen-crkva i spomen-kosturnica, ministar i njegovi saputnici ići će peške.
Ceremonija obeležavanja godišnjice bitke počeće pola sata pre podne parastosom i polaganjem venaca u crkvi na Kajmakčalanu, zadužbini Kralja Aleksandra prvog Karađorđevića, a zatim polaganjem venaca na spomen-kosturnicu, koja je takođe zadužbina tragično stradalog srpskog monarha.
U višemesečnim bitkama na Kajmakčalanu, a najveća se vodila od 12. do 30. septembra 2016. godine, kad je Vojska Kraljevine Srbije konačno zauzela vrh planine, poginulo je oko 4.600 srpskih oficira, podoficira i vojnika. Najviše iz proslavljene Drinske divizije. U spomen kosturnici počivaju posmrtni ostaci njih nekoliko stotina.
Ostali počivaju u još osamdeset većih i manjih grobalja i pojedinačnih grobnih mesta na ovoj planini.
Gubici bugarske vojske, koja je branila vrh planine, bili su još veći.
Nakon govora ministra Selakovića, učesnici ceremonije se peške vraćaju do skijaškog centra Voras, odakle će se uputiti na Grniški vis, mesto pogibije velikog srpskog junaka, legendarnog komandanta četničkih jedinica, potpukovnika Vojina Popovića, vojvode Vuka.
Na Grniškom visu, jednom od strašnih gubilišta na Kajmakčalanu i planini Nidža, ministar Selaković će otkriti obnovljenu spomen-ploču Vojvodi Vuku.
U obeležavanju godišnjice bitke na Kajmakčalanu učestvovaće i delegacija opštine Velika Plana, koju će predvoditi predsednik Skupštine opštine i narodni poslanik Dušan Marić, inače stalni saradnik Srbija danas.
Parastos na vojničkom groblju u Bitolju i na Kajmakčalanu služiće sveštenici Eparhije požarevačko-braničevske iz Velike Plane.