POČAST PALIM HEROJIMA: Venac predsednika Republike Srbije jutros položen na vrhu Kajmakčalana povodom Dana primirja
U ime predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, venac je položio narodni poslanik u Skupštini Srbije Dušan Marić.
Povodom 11. novembra koji se obeležava kao Dan primirja u Prvom svetskom ratu danas je na spomen-kosturnicu poginulim srpskim vojnicima i oficirima na vrhu Kajmakčalana (2521m) položen venac predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića
Na vencu je ispisan tekst "Junacima sa Kajmakčalana koji padoše za slobodu Srbije - Aleksandar Vučić"
VELIKO PRIZNANjE NOVINARU PORTALA SRBIJA DANAS – Dušan Marić izabran za narodnog poslanika u Skupštini Srbije
VUČIĆ SE SASTAO SA KATALIN NOVAK U PARIZU: "Odnosi Srbije i Mađarske na istorijski najvišem nivou"
NA VOJNOJ AKADEMIJI OBELEŽEN DAN PRIMIRJA: Besede koje su oživele ponosnu istoriju srpske vojske u Velikom ratu!
U ime predsednika Republike Srbije venac je položio narodni poslanik u Skupštini Srbije Dušan Marić.
Marić je venac na spomen kosturnicu položio i u ime opštine Velika Plana u kojoj obavlja dužnost predsednika lokalnog parlamenta.
Bitka na Kajmakčalanu jedna je od najvećih bitaka Prvog svetskog rata, koja je na slavnoj planini vođena u septembru 1916. godine i u kojoj je poginulo više od 850, a ranjeno više od 3500 srpskih oficira i vojnika.
Po zauzeću Kajmakčalana, Stevan Tucović, brat Dimitrija Tucovića zapisao je u svoj dnevnik:
"Odmah po zauzeću Kajmakčalana izveo sam svoju bateriju na vis, gde sam video čudan i strašan prizor. Po rovovima ležali su mrtvi Bugari, sve jedan na drugog naslonjeni i sa puškama u rukama. Delovi tela bili su razbacani po onom platou visa. Vide se ljudi bez nogu, bez ruku, glave, stomaka. Ostala je masa ranjenika koja zapomaže ili su u samrtnom ropcu. To su unakažene i raznete trupine ljudskih tela, koje najbolje svedoče o grozotama, nekulturnosti i varvarizmu ratova."
Bitka na Kajmakčalanu jedna je od najvećih bitaka Prvog svetskog rata, koja je na slavnoj planini vođena u septembru 1916. godine između srpske i bugarske vojske i u kojoj je poginulo najmanje 850 a ranjeno više od 3500 srpskih oficira i vojnika. Žrtve na bugarskoj strani su bile još brojnije.
Pobeda srpske vojske na Kajmakčalanu i zauzimanje planine za koju su Bugari tvrdili da je neosvojiva, predstavljala je prekretnicu u Prvom svetskom ratu.
Među desetinama oficira srpske vojske koji su poginuli u boju na ovoj planini je i komandant legendarnog Dobrovoljačkog puka vojvoda Vuk.