Ovako izgleda testiranje na korona virus: Na rezultate se čeka između 24 i 72 sata
Do 8 časova 16. marta 2020. godine u Srbiji je testirana ukupno 301 osoba, a registrovano je ukupno 55 slučajeva COVID 19.
Postoje dva razloga zašto bi se neko testirao na korona virus. Jedan je definitivno pojava nekog od simptoma, a drugi kontakt sa osobom za koju se zna da je zaražena.
NAREDBA UPRAVO STIGLA Srbija uvela nove mere zbog korona virusa: Pogledajte spisak propisa koje morate poštovati
Mere se već primenjuju: U Kraljevu pod nadzorom stotinu građana koji su došli iz inostranstva
PREMIJERKA SE OBRATILA JAVNOSTI: "Apelujem na ZDRAV RAZUM, bićemo prinuđeni da uvedemo POLICIJSKI ČAS"
Glavni simptomi korona virusa su groznica, povišena temperatura, suv kašalj, nedostatak daha. Ovi simptomi jako liče na grip i prehladu, pa je zato vrlo bitno obratiti se lekaru, koji će utvrditi da li je neophodno testiranje na korona virus.
Vrlo je važno da već prilikom prvog javljanja nekog od navedenih simptoma kontaktirate neki od dostupnih telefona, kako biste se konsultovali sa stručnjacima i kako bi se eventualno testiranje na korona virus sprovelo što ranije. Važno je da se infiicirani pacijent što pre stavi u izolaciju, kako bi se sprečilo i usporilo dalje širenje virusa.
Testiranje na korona virus je vrlo jednostavno. Obično podrazumeva uzimanje brisa iz dubine nosa, a zatim i slanje uzorka u laboratoriju, gde se dalje utvrđuje da li su ćelije pacijenta zaražene virusom korona. Na isti ovaj način vrši se i testiranje na sezonski grip, piše fastcompany.com.
Iako je samo uzimanje uzorka koji ide na analizu lako i jednostavno, utvrđivanje da li je osoba zaražena korona vurusom je mnogo složenije. Tehnika koja se trenutno primenjuje podrazumeva izdvajanje genetskog materijala virusa u ćelijama pacijenta. Ukoliko se nakon složene procedure u ćelijama pacijenta pronađe genetski materijal virusa, pacijent je zaražen korona virusom.
Potrebno je između 24 i 72 sata da se dobiju rezultati testiranja na korona virus. Ova vrsta testiranja na osnovu genetskog materijala virusa je, kako ističu stručnjaci širom sveta, izuzetnio pouzdana.
Za testiranje na korona virus potrebna je specijalizovana i kompletna oprema, kao i za to posebno obučeno osoblje.
Kako iz dana u dan širenjem epidemije u zemljama širom sveta raste potreba za testiranjem na korona virus, trenutno više kompanija širom sveta radi na pravljenju vlastitih testova, kako bi se ukupan proces testiranja ubrzao i bio što efikasniji.
Trenutno je u svetu dostupno nešto više od dva miliona testova na korona virus.
Realno govoreći, nije moguće testirati baš sve koji pokazuju neki od navedenih simptoma. Stoga, većina stručnjaka iz oblasti zdravlja smatra da je važno dati prioritet testiranju ljudi kojima je to najpotrebnjije: onima sa visokim rizikom od zaraze (poput hroničnih bolesnika i starijih lica), zdravstenim radnicima koji su bili u kontaku sa zaraženim pacijentima, kao i osobama koje pokazuju simptome, a dolaze iz neke od oblasti sa visokom stopom infekcije.
Posebno ugrožena grupa jesu osobe starije od 65 godina, sa hroničnim zdravstvenim problemima poput srčanih bolesti, plućnih bolesti ili dijabetesa.
Pored toga što je testiranje bitno zbog otkrivanja novih obolelih, ono pomaže nauci da što bolje razume kako se epidemija širi i potencijalno predvidi kakav će ona uticaj imati na celokuopno društvo.
Kako i svaka do sad, i ova epidemija će se završiti. Bitno je samo smanjiti rizik od izlaganja zarazi i pre svega detaljno pratiti savete i uputstva stručnjaka i države.
Za više informacija o korona virusu možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović–Batut" (ul. Dr Subotića br. 5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.
Planirali ste da se venčate: Moguće je pod JEDNIM USLOVOM! Ovako sada funkcioniše sklapanje braka u Srbiji
U karantinu u Čačku čak 300 osoba: Zatvorene predškolske, školske i fakultetske ustanove
Sve su RAZGRABILI, a uopšte NE POMAŽE protiv korone: Srpski infektolog UPOZORAVA i otkriva šta maske MORAJU DA IMAJU
RAZGRABILI JOŠ JEDAN MARKET U BEOGRADU: Obišli smo "Tempo" objekat i zatekli OVO
ODGOVORI NA PITANJA KOJA ZANIMAJU CELU SRBIJU: Šta radi, a šta ne u vreme vanrednog stanja?