KAKO KORONA ODUZIMA ČULO MIRISA I UKUSA? Simptom koji nas je NAJVIŠE ZAČUDIO konačno je razjašnjen
Utvrđeno je da senzorni neuroni koji detektuju osećaj mirisa i prenose ga do mozga ipak nisu među ćelijama čula mirisa koje pogađa Kovid-19.
Gubitak čula mirisa predstavlja jedan od najčešćih i najranijih simptoma virusa korona, a grupa američkih naučnika tvrdi da je pronašla uzrok ove pojave.
POČELA NOVA ERA OBRAZOVANJA U SRBIJI: Veliko interesovanje studenata za Fakultet društvenih nauka
TUGUJU ZA BRANKICOM (34): Porodilja koja je preminula u KC Niš SAHRANJENA, mole se za bebu - četvrtak PRESUDAN
KADA ĆEMO MOĆI DA LETIMO ZA MOSKVU? Oglasilo se ministarstvo: Moraju da se ispune ova TRI USLOVA
Zapravo, virus napada ćelije koje pružaju metaboličku i strukturnu podršku tim neuronima, kao i određene matične ćelije i ćelije krvnih sudova, tvrde naučnici sa medicinskog fakulteta Univerziteta Harvard.
Oni, takođe, navode da na taj način izazvani gubitak čula mirisa u većini slučajeva nije trajan.
Autor studije objavljene u časopisu “Science Advances”, profesor neurobiologije dr Sandip Robert Data, međutim, upozorava da je potrebno više podataka i da tek treba objasniti mehanizme koji stoje iza ovog procesa kako bi zaključak bio potvrđen, prenosi "Dejli mejl".
Privremeni gubitak mirisa, tzv. anosmija, prepoznat je kao jedan od glavnih simptoma kovida-19, pored povišene temperature i upornog kašlja.
Da bi ispitali da da li je anosmija trajna, Data i međunarodni tim naučnika analizirali su hiljade pojedinačnih ćelija iz nosa ljudi, miševa i primata. Oni su proveravali koji su geni izraženi kod svake od tih ćelija. Pritom su se usredsredili na ACE-2, koji kontroliše istoimene receptore koji služe kao kapija virusima za ulazak u ćelije respiratornog trakta, i na gen TMPRSS2, koji kodira enzim za koji se smatra da je važan za ulazak virusa SARS-CoV-2 u ćelije.