КАКО КОРОНА ОДУЗИМА ЧУЛО МИРИСА И УКУСА? Симптом који нас је НАЈВИШЕ ЗАЧУДИО коначно је разјашњен
Утврђено је да сензорни неурони који детектују осећај мириса и преносе га до мозга ипак нису међу ћелијама чула мириса које погађа Ковид-19.
Губитак чула мириса представља један од најчешћих и најранијих симптома вируса корона, а група америчких научника тврди да је пронашла узрок ове појаве.
ПОЧЕЛА НОВА ЕРА ОБРАЗОВАЊА У СРБИЈИ: Велико интересовање студената за Факултет друштвених наука
ТУГУЈУ ЗА БРАНКИЦОМ (34): Породиља која је преминула у КЦ Ниш САХРАЊЕНА, моле се за бебу - четвртак ПРЕСУДАН
КАДА ЋЕМО МОЋИ ДА ЛЕТИМО ЗА МОСКВУ? Огласило се министарство: Морају да се испуне ова ТРИ УСЛОВА
Заправо, вирус напада ћелије које пружају метаболичку и структурну подршку тим неуронима, као и одређене матичне ћелије и ћелије крвних судова, тврде научници са медицинског факултета Универзитета Харвард.
Они, такође, наводе да на тај начин изазвани губитак чула мириса у већини случајева није трајан.
Аутор студије објављене у часопису “Сциенце Адванцес”, професор неуробиологије др Сандип Роберт Дата, међутим, упозорава да је потребно више података и да тек треба објаснити механизме који стоје иза овог процеса како би закључак био потврђен, преноси "Дејли мејл".
Привремени губитак мириса, тзв. аносмија, препознат је као један од главних симптома ковида-19, поред повишене температуре и упорног кашља.
Да би испитали да да ли је аносмија трајна, Дата и међународни тим научника анализирали су хиљаде појединачних ћелија из носа људи, мишева и примата. Они су проверавали који су гени изражени код сваке од тих ћелија. Притом су се усредсредили на АЦЕ-2, који контролише истоимене рецепторе који служе као капија вирусима за улазак у ћелије респираторног тракта, и на ген TMPRSS2, који кодира ензим за који се сматра да је важан за улазак вируса САРС-ЦоВ-2 у ћелије.