Kako osnažiti stare i uključiti ih u društvo!
Stanovništvo evropskih zemalja ubrzano stari i ozbiljan zadatak je njihovo osnaživanje i uključivanje u društvo. To je bio i cilj trogodišnjeg projekta, koji je finansirala EU. Statistika ne ide ni Srbiji na ruku, sada je svaki peti stanovnik stariji od 60 godina a procenjuje se da će za 30 godina svaki treći imati više od 80 godina.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da demografska struktura nije jedino što je odrednica za budući strateški dokument, već i promena porodične strukture.
Ističe da u dokumentu neće biti najbitnija održivost penzijskog sistema, već će sistemi socijalne i zdravstvene zaštite morati da pripreme adekvatne odgovore. Ukazuje da se mora raditi na sprečavanju socijalne isključenosti starih.
Velike greške vernika koji poste: Namirnice koje nisu posne, a svi ih uporno jedu
- Preveniranje isključenosti prevenira brojne probleme - poručuje Brankica Janković.
Navodi da nećemo imato drugačiju mogućnost, osim da starije doživljavamo kao resurs, a moramo i da se oslobodimo predrasuda prema njima.
Kako je rekla Brankica Janković, trebalo bi relaksirati uslove za volonterski rad nakon odlaska u penziju, jer se i tada može dati određeni doprinos.
Ističe da se mora sprečiti usamljenost stariji koja vodi u depresiju i druge probleme.
Poverenica ukazuje i da o problemima starijih više znamo iz relevantnih istraživanja nego iz njihovih pritužbi jer se oni ne žale.