KAZNE OD 20.000 DO POLA MILIONA DINARA: Na snagu stupa uredba o OBAVEZNOM NOŠENJU MASKI na radnom mestu
Korona virus je oslabio, ali je i dalje jedna od njegovih najozbiljnijih karakteristika brzo širenje i prenošenje, a na to upozorava i situacija u Vranju.
Za sve poslodavce i zaposlene biće obavezno da na ulazu u radni prostor izvrše dezinfekciju, i da, ukoliko je moguće, poslodavac organizuje poslove tako što će uvesti drugu i treću smenu.
VEČERAS NAM STIŽE VELIKO NEVREME: Prvi će na udaru biti OVI KRAJEVI, a sutra i čitava Srbija
RFZO UPOZORAVA SVE KOJI ŽELE NA LETOVANJE: Radite to na sopstvenu odgovornost!
MUŠKARAC SVRATIO U RUZVELTOVU DA OPROBA SREĆU, PA POSTAO MILIONER: Ovo nije prvi put da se tu izvuče LOTO POBEDNIK
Martina Furtula, v. d. direktorke Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Ministarstva za rad i zapošljavanje kaže da je Ministarstvo pripremilo predlog uredbe koja se odnosi na sprečavanje rizika izloženosti zaposlenih korona virusu.
Martina Furtula je rekla kako u Ministarstvu veruju da će na narednoj sednici Vlade ta uredba i biti usvojena, jer smo do sada imali uredbe koje su se odnosile samo na određene delatnosti trgovina, ugostiteljskih objekata i gradilišta.
- Ovom uredbom to proširujemo i na sve ostale poslodavce i na sve druge delatnosti - kazala je Furtula.
Prema njenim rečima, za sve poslodavce i zaposlene biće obavezno da na ulazu u radni prostor izvrše dezinfekciju, da ukoliko je moguće poslodavac oraganizuje poslove tako što će uvesti drugu i treću smenu, da u zatvorenom prostoru ako je nemoguće obezbediti udaljenost između zaposlenih obavezno koriste zaštitne maske.
- Epidemija je još uvek tu. Ovo što Vlada ublažava mere ne znači da trebamo da se opustimo, sve do onog trenutka dok se epidemija ne odjavi - istakla je Furtula.
Navodi da klima uređaji u određenim industrijama moraju da rade.
- U određenim tehnološkim procesima to je neizvodljivo. Savetujemo poslodavcima da u takvim slučajevima organizuju drugačije rad tako da na takvim mestima bude mali broj zaposlenih -istakla je Furtula.
Ističe da su uredbom propisane kazne.
- Za poslodavce je to od 50.000 do 500.000 dinara, a za zaposlene 20.000 dinara. Do sada nismo imali kazne za poslodavce, ali je pokrenuto osam prekršajnih i jedna krivična prijava tokom vanrednog stanja. Nakon usvajanja uredbe i inspekcija će nastaviti da kontroliše primenu mera bezbednosti i zdravlja na radu još jače nego što je to bio slučaj do sada - zaključila je Furtula.