КАЗНЕ ОД 20.000 ДО ПОЛА МИЛИОНА ДИНАРА: На снагу ступа уредба о ОБАВЕЗНОМ НОШЕЊУ МАСКИ на радном месту
Корона вирус је ослабио, али је и даље једна од његових најозбиљнијих карактеристика брзо ширење и преношење, а на то упозорава и ситуација у Врању.
За све послодавце и запослене биће обавезно да на улазу у радни простор изврше дезинфекцију, и да, уколико је могуће, послодавац организује послове тако што ће увести другу и трећу смену.
ВЕЧЕРАС НАМ СТИЖЕ ВЕЛИКО НЕВРЕМЕ: Први ће на удару бити ОВИ КРАЈЕВИ, а сутра и читава Србија
РФЗО УПОЗОРАВА СВЕ КОЈИ ЖЕЛЕ НА ЛЕТОВАЊЕ: Радите то на сопствену одговорност!
МУШКАРАЦ СВРАТИО У РУЗВЕЛТОВУ ДА ОПРОБА СРЕЋУ, ПА ПОСТАО МИЛИОНЕР: Ово није први пут да се ту извуче ЛОТО ПОБЕДНИК
Мартина Фуртула, в. д. директорке Управе за безбедност и здравље на раду Министарства за рад и запошљавање каже да је Министарство припремило предлог уредбе која се односи на спречавање ризика изложености запослених корона вирусу.
Мартина Фуртула је рекла како у Министарству верују да ће на наредној седници Владе та уредба и бити усвојена, јер смо до сада имали уредбе које су се односиле само на одређене делатности трговина, угоститељских објеката и градилишта.
- Овом уредбом то проширујемо и на све остале послодавце и на све друге делатности - казала је Фуртула.
Према њеним речима, за све послодавце и запослене биће обавезно да на улазу у радни простор изврше дезинфекцију, да уколико је могуће послодавац ораганизује послове тако што ће увести другу и трећу смену, да у затвореном простору ако је немогуће обезбедити удаљеност између запослених обавезно користе заштитне маске.
- Епидемија је још увек ту. Ово што Влада ублажава мере не значи да требамо да се опустимо, све до оног тренутка док се епидемија не одјави - истакла је Фуртула.
Наводи да клима уређаји у одређеним индустријама морају да раде.
- У одређеним технолошким процесима то је неизводљиво. Саветујемо послодавцима да у таквим случајевима организују другачије рад тако да на таквим местима буде мали број запослених -истакла је Фуртула.
Истиче да су уредбом прописане казне.
- За послодавце је то од 50.000 до 500.000 динара, а за запослене 20.000 динара. До сада нисмо имали казне за послодавце, али је покренуто осам прекршајних и једна кривична пријава током ванредног стања. Након усвајања уредбе и инспекција ће наставити да контролише примену мера безбедности и здравља на раду још јаче него што је то био случај до сада - закључила је Фуртула.