Kazne u Srbiji zbog korona virusa: Ako prekršite pravila, sledi vam NOVČANA SANKCIJA, ali i TRI GODINE zatvora
Društvenim mrežama vrve različite informacije o korona virusu
Zbog lažnih vesti koje pišete o korona virusu iz tople sobe sa telefonom u ruci možete lako završiti i iza rešetaka, a to je definitivno gori scenario nego da ste 14 dana u izolaciji. Zbog neproverenih informacija možete podići paniku i tako napraviti čitavu pometnju u trenutku kada je najvažnije biti trezven i slušati zvanična uputstva, ali kazna vam preti ne zbog širenja, već izmišljanja lažnih vesti.
-Nemojte puštati decu u školu! Kažu da su najmanje 3 nastavnika zaražena od prošle nedelje, a greškom su tek danas dobili rezultate. Javila mi je komšinica Mara, a njoj je to ispričala prijateljica čiji muž je domar u školi - ovo bi bio primer jedne tipične poruke kojom se, možda i bez zle namere, širi panika. To što je neko nekome javio, to što se negde o "curenju" zaraze navodno ćuti, to što su deca navodno u opasnosti, opasne su spekulacije. Onaj ko je izmislio takvu, lažnu vest, može da odgovara pred sudom.
SRPKINJA IZAZVALA HAOS ZBOG KORONE U BRITANIJI: Napala ministarku zdravlja da joj je sina dovela u opasnost (VIDEO)
NOVI SLUČAJEVI KORONA VIRUSA U NIŠU: Ukupno sedam obolelih, svi se zarazili na OVAJ način
Najnoviji podaci: Još ČETVORO obolelih od korona virusa u Srbiji, ukupno 35 zaraženih (VIDEO)
Uporedimo ovaj primer lažne vesti sa sličnom situacijom od pre dve godine kada se pojavila poruka koja se brzinom munje proširila Beogradom i izazvala veliku paniku:
"Nemojte piti vodu sa česme naredna dva dana. Prosuo se metan greškom pun kancerogenih čestica. Javila mi ona komšinica Sneža... Njoj javila drugarica čiji muž radi u vodovodu..."Pravni portal" podrobno je analizirao fenomen panike u vezi sa korona virusom. Kako navode, u Krivičnom zakoniku, članom 343. propisuje se krivično delo "Izazivanje panike i nereda".
- To delo čini onaj ko iznošenjem ili pronošenjem lažnih vesti ili tvrđenja izazove paniku, ili teže narušavanje javnog reda ili mira ili osujeti ili značajnije omete sprovođenje odluka i mera državnih organa ili organizacija koje vrše javna ovlašćenja, a zaprećena je kazna zatvora od tri meseca do tri godine i novčana kazna. Ali, ako je to delo učinjeno putem sredstava javnog informisanja ili sličnih sredstava ili na javnom skupu, učinilac će se kazniti zatvorom od šest meseci do pet godina - navodi "Pravni portal".
Skreću pažnju da nije kažnjivo širenje, već izazivanje panike (ako panika već postoji, može se lako širiti, ali ako je vi sami izazovete, možete biti u problemu).
- Širenje podrazumeva doprinos u kvantitativnom smislu nečemu što je već nastalo (panika i nered kod navedenog dela). Izazivanje podrazumeva aktivnost u cilju nastanka. Znači iznošenje je u stvari aktivnost kojom se formira lažna tvrdnja ili vest, pronošenje je aktivnost kojom se ta tvrdnja ili vest prosleđuje dalje - nastavljaju s objašnjenjem.
Dakle, problem je ako poruku izmislite, a ne ako je prosledite. Lažne vesti otežavaju rad zdravstvenim ustanovama, kazala je danas direktorka Kliničkog centra Vojvodine Edita Stokić. Na pitanje da prokomentariše lažne informacije, poput toga da je pacijent iz Kikinde u KC Vojvodine preminuo, ona je rekla da je KC Vojvodine opterećen takvim informacijama i da to otežava njihov rad, naglasivši da je pacijent u teškom opštem stanju.
- Ističem potrebu za najvišim nivoom socijalne odgovornosti, i prema zdravstvenim radnicima, a posebno pacijentima i članovima njihovim porodicama. Širenje lažnih informacija nama otežava posao, mi treba da se bavimo strukom i lečimo pacijente - rekla je Stokić
Sa druge strane, kažnjavaju se i oni koji ne postupaju po zadatim pravilima za vreme epidemije ili, još gore, izazovu dalje širenje bolesti.
- Ko za vreme epidemije kakve opasne zarazne bolesti ne postupa po propisima, odlukama ili naredbama kojima se određuju mere za njeno suzbijanje ili sprečavanje, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do tri godine - navodi se u Članu 248 Krivičnog zakonika.
Ko ne postupa po propisima, odlukama ili naredbama za suzbijanje ili sprečavanje zaraznih bolesti, pa usled toga dođe do prenošenja zarazne bolesti, kazniće se zatvorom do tri godine - navedeno je u narednom članu spomenutog Zakonika.
"BLAGOSLOVI, GOSPODE, OJAČAJ I ZAŠTITI SVOJOM BLAGODAĆU...": SPC objavila molitvu rumunskog patrijarha protiv korona virusa
KORONA VIRUS NAJČEŠĆE PRENOSE OSOBE BEZ SIMPTOMA: Evo šta kaže i nauka
EVO ZBOG ČEGA VLADA SRBIJE NE ZATVARA ŠKOLE: Javnim okupljanjem u zatvorenom ne smatra se održavanje nastave
OVO SU NAJVEĆE ZABLUDE O KORONAVIRUSU: Infektolog Ranković otkriva kako da ga prepoznate, ko treba da nosi maske
Kako se pravilno piše VIRUS KORONA ILI KORONAVIRUS