Najnoviji podaci: Još ČETVORO obolelih od korona virusa u Srbiji, ukupno 35 zaraženih (VIDEO)
U Republici Srbiji je do 18 časova 13. marta 2020. godine registrovano ukupno 35 potvrđenih slučajeva COVID 19.
Do 18 časova 13. marta 2020. godine, u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirano je ukupno 239 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
"BLAGOSLOVI, GOSPODE, OJAČAJ I ZAŠTITI SVOJOM BLAGODAĆU...": SPC objavila molitvu rumunskog patrijarha protiv korona virusa
VAŽNO OBAVEŠTENJE od Gradskog zavoda za javno zdravlje: "Menja se način testiranja na korona virus u Srbiji"
KORONA VIRUS NAJČEŠĆE PRENOSE OSOBE BEZ SIMPTOMA: Evo šta kaže i nauka
Od poslednjeg izveštaja do 18 časova, 13.03.2020. godine testirani su uzorci 25 osoba od kojih je četvoro pozitivnih i 21 negativan na novi korona virus.
STANJE OBOLELIH
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar saopštio je da se pacijenti koji su već zaraženi korona virusom osećaju dobro i da su stabilni, a da samo jedna osoba ima težu kliničku sliku.Saopšteno je da u Vojvodini ima trenutno pet hospitalizovanih pacijenata.
On je precizirao da je od četvoro novootkrivenih slučajeva troje kod kuće sa minimalnim tegobama, dok je jedna osoba u bolnici i stabilnog je stanja. Ministar Lončar je naveo da je u Beogradu na Infektivnoj klinici ima 10 pacijenata, u Nišu šest, i da nijedan od tih pacijenata nije u teškom stanju i nijedan nije na respiratoru. Njihovo stanje je stabilno i pod kontrolom.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković je rekao da je u Vojvodini hospitalizovano pet pacijenata, od kojih je četiri na Klinici za infektivne bolesti u KC Vojvodine. Od toga su dva pacijenta znatno bolje nego juče, jedan je i dalje u teškom opštem stanju i on je pod neprekidnim monitoringom.
Četvrti pacijent koji je danas prebačen iz Opšte bolnice u Kikindi nije na respiratoru i on se neprekidno prati. Pacijent u Opštoj bolnici u Pančevu je u boljem stanju nego što je bio juče. Ministar Lončar rekao je da ne postoji "žarište virusa" u Srbiji i da se za sve ljude zna kako su zaraženi.
-Ono što mogu da kažem, a što je najbitnije, za svaku osobu za koju se utvrdilo da je pozitivna, imamo sve neophodne podatke. U ovom trenutnku imamo dovoljno analiza za svakoga, odakle su došli i kako su zaraženi i šta je urađeno - rekao je ministar.
-Nemamo nijednu oblast koja se izdvaja. Zaraženi su iz Beograda, Niša, Kikinde, Novog Sada, u jednom slučaju Čačka. Dakle, ne postoji žarište. To je najbitnije za građane Srbije - dodao je Lončar.
Pelemiš: Ne postoji specifična terapija za korona virus
Prof. dr sc. med. Mijomir Pelemiš, infektolog, rekao je da za ovu bolest ne postoji specifična terapija.
- Ni za jedan virus nije otkriven lek koji ubija neki virus. Za ovaj virus niko nema lek koji usporava njegove delovanje. Koristi se takozvana eksperimentalna terapija, postojeći antivirusni lekovi koji se koriste za lečenje drugih bolesti poput AIDS-a, ebole...Ispituju se neki lekovi, ali nigde nema u svetu leka za ovaj virus – rekao je Pelemiš.
Nema specifične terapije za ovaj virus, istakao je on.
NEMA OBUSTAVE NASTAVE
Lončar je rekao da je država od prvog dana odlučila da poštuje ono što kaže struka.
- Tako smo radili i danas, obavili smo sastanak sa našim najeminentnijim stručnjacima. Kada imate ovakvu situaciju, preti vam opasnost da se proširi i da uđete u epidemiju... Svaki dobijen dan je ogroman, molim građane da to shvate. U stadijumu smo da se borimo za svaki dan i to radimo jer slušamo struku i želimo sve da zaštitimo – naglasio je ministar.
On je građane zamolio za poverenje i razumevanje.
- I moja deca idu u školu. Škola "Ruđer Bošković" ne obustavlja nastavu to je informacija od pre 10 minuta – istakao je Lončar.
RAZMATRA SE ZATVARANJE GRANICE SA RUMUNIJOM
Lončar je rekao da se trenutno održava vanredna sednica Vlade Srbije i da se razmatra zatvaranje granice sa Rumunijom.
-O korona virusu razmišljamo iz sata u sat, pratimo situaciju da bismo bili spremni i mogli da reagujemo. Mi držimo vanrednu sednicu Vlade u ovom trenutku. Zatvorićemo granicu prema Rumuniji, jer postoji mogućnost da to utiče na širenje virusa - rekao je Lončar.
Komentarišući broj respiratora kojima raspolaže Srbija, Lončar je kazao da je deo respiratora država kupila, a deo je dobijen iz donacija.
-Jasno je da je epidemija pod kontrolom. Znamo na koje načine su zaražene osobe. Znamo koga treba testirati i šta treba da radimo - rekla je Darija Kisić Tepavčević, direktorka Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
OBAVEŠTENJE ZA GRAĐANE
Svakoga dana u 18 časova ministar zdravlja Zlatibor Lončar na konferenciji objavljuje koliko ima obolelih od korona virusa u Srbiji kako bi se sprečile lažne informacije i dezinformacije.
Od 12. marta 2020. godine, konferencije za medije na temu korona virusa biće održavane svakog dana u 18 sati, uključujući i dane vikenda, u pres sali Vlade Srbije, Nemanjina 11.
Na taj način će mediji i građani biti blagovremeno obaveštavani o razvoju situacije sa korona virusom, u skladu sa potpunom transparentnošću koju su po pitanju cele situacije najavili iz Vlade.
Za bliže informacije možete kontaktirati 064 8945 235 (broj koji je otvorilo Ministarstvo zdravlja), zatim Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović–Batut" (ul.Dr Subotića br.5, 11000 Beograd; Tel: 011 2684 566) ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite.
SRBI SA KORONA KRUZERA STIŽU U NEDELJU? Prvo će morati u izolaciju
EVO ZBOG ČEGA VLADA SRBIJE NE ZATVARA ŠKOLE: Javnim okupljanjem u zatvorenom ne smatra se održavanje nastave
OGLASILA SE SZO: Evo da li psi i mačke mogu da se zaraze KORONA VIRUSOM
OVO SU NAJVEĆE ZABLUDE O KORONAVIRUSU: Infektolog Ranković otkriva kako da ga prepoznate, ko treba da nosi maske
Kako se pravilno piše VIRUS KORONA ILI KORONAVIRUS