Најновији подаци: Још ЧЕТВОРО оболелих од корона вируса у Србији, укупно 35 заражених (ВИДЕО)
У Републици Србији је до 18 часова 13. марта 2020. године регистровано укупно 35 потврђених случајева COVID 19.
До 18 часова 13. марта 2020. године, у националној референтној лабораторији Института Торлак тестирано је укупно 239 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
"БЛАГОСЛОВИ, ГОСПОДЕ, ОЈАЧАЈ И ЗАШТИТИ СВОЈОМ БЛАГОДАЋУ...": СПЦ објавила молитву румунског патријарха против корона вируса
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ од Градског завода за јавно здравље: "Мења се начин тестирања на корона вирус у Србији"
КОРОНА ВИРУС НАЈЧЕШЋЕ ПРЕНОСЕ ОСОБЕ БЕЗ СИМПТОМА: Ево шта каже и наука
Од последњег извештаја до 18 часова, 13.03.2020. године тестирани су узорци 25 особа од којих је четворо позитивних и 21 негативан на нови корона вирус.
СТАЊЕ ОБОЛЕЛИХ
Министар здравља Златибор Лончар саопштио је да се пацијенти који су већ заражени корона вирусом осећају добро и да су стабилни, а да само једна особа има тежу клиничку слику.Саопштено је да у Војводини има тренутно пет хоспитализованих пацијената.
Он је прецизирао да је од четворо новооткривених случајева троје код куће са минималним тегобама, док је једна особа у болници и стабилног је стања. Министар Лончар је навео да је у Београду на Инфективној клиници има 10 пацијената, у Нишу шест, и да ниједан од тих пацијената није у тешком стању и ниједан није на респиратору. Њихово стање је стабилно и под контролом.
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић је рекао да је у Војводини хоспитализовано пет пацијената, од којих је четири на Клиници за инфективне болести у КЦ Војводине. Од тога су два пацијента знатно боље него јуче, један је и даље у тешком општем стању и он је под непрекидним мониторингом.
Четврти пацијент који је данас пребачен из Опште болнице у Кикинди није на респиратору и он се непрекидно прати. Пацијент у Општој болници у Панчеву је у бољем стању него што је био јуче. Министар Лончар рекао је да не постоји "жариште вируса" у Србији и да се за све људе зна како су заражени.
-Оно што могу да кажем, а што је најбитније, за сваку особу за коју се утврдило да је позитивна, имамо све неопходне податке. У овом тренутнку имамо довољно анализа за свакога, одакле су дошли и како су заражени и шта је урађено - рекао је министар.
-Немамо ниједну област која се издваја. Заражени су из Београда, Ниша, Кикинде, Новог Сада, у једном случају Чачка. Дакле, не постоји жариште. То је најбитније за грађане Србије - додао је Лончар.
Пелемиш: Не постоји специфична терапија за корона вирус
Проф. др сц. мед. Мијомир Пелемиш, инфектолог, рекао је да за ову болест не постоји специфична терапија.
- Ни за један вирус није откривен лек који убија неки вирус. За овај вирус нико нема лек који успорава његове деловање. Користи се такозвана експериментална терапија, постојећи антивирусни лекови који се користе за лечење других болести попут АИДС-а, еболе...Испитују се неки лекови, али нигде нема у свету лека за овај вирус – рекао је Пелемиш.
Нема специфичне терапије за овај вирус, истакао је он.
НЕМА ОБУСТАВЕ НАСТАВЕ
Лончар је рекао да је држава од првог дана одлучила да поштује оно што каже струка.
- Тако смо радили и данас, обавили смо састанак са нашим најеминентнијим стручњацима. Када имате овакву ситуацију, прети вам опасност да се прошири и да уђете у епидемију... Сваки добијен дан је огроман, молим грађане да то схвате. У стадијуму смо да се боримо за сваки дан и то радимо јер слушамо струку и желимо све да заштитимо – нагласио је министар.
Он је грађане замолио за поверење и разумевање.
- И моја деца иду у школу. Школа "Руђер Бошковић" не обуставља наставу то је информација од пре 10 минута – истакао је Лончар.
РАЗМАТРА СЕ ЗАТВАРАЊЕ ГРАНИЦЕ СА РУМУНИЈОМ
Лончар је рекао да се тренутно одржава ванредна седница Владе Србије и да се разматра затварање границе са Румунијом.
-О корона вирусу размишљамо из сата у сат, пратимо ситуацију да бисмо били спремни и могли да реагујемо. Ми држимо ванредну седницу Владе у овом тренутку. Затворићемо границу према Румунији, јер постоји могућност да то утиче на ширење вируса - рекао је Лончар.
Коментаришући број респиратора којима располаже Србија, Лончар је казао да је део респиратора држава купила, а део је добијен из донација.
-Јасно је да је епидемија под контролом. Знамо на које начине су заражене особе. Знамо кога треба тестирати и шта треба да радимо - рекла је Дарија Кисић Тепавчевић, директорка Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ
Свакога дана у 18 часова министар здравља Златибор Лончар на конференцији објављује колико има оболелих од корона вируса у Србији како би се спречиле лажне информације и дезинформације.
Од 12. марта 2020. године, конференције за медије на тему корона вируса биће одржаване сваког дана у 18 сати, укључујући и дане викенда, у прес сали Владе Србије, Немањина 11.
На тај начин ће медији и грађани бити благовремено обавештавани о развоју ситуације са корона вирусом, у складу са потпуном транспарентношћу коју су по питању целе ситуације најавили из Владе.
За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
СРБИ СА КОРОНА КРУЗЕРА СТИЖУ У НЕДЕЉУ? Прво ће морати у изолацију
ЕВО ЗБОГ ЧЕГА ВЛАДА СРБИЈЕ НЕ ЗАТВАРА ШКОЛЕ: Јавним окупљањем у затвореном не сматра се одржавање наставе
ОГЛАСИЛА СЕ СЗО: Ево да ли пси и мачке могу да се заразе КОРОНА ВИРУСОМ
ОВО СУ НАЈВЕЋЕ ЗАБЛУДЕ О КОРОНАВИРУСУ: Инфектолог Ранковић открива како да га препознате, ко треба да носи маске
Како се правилно пише ВИРУС КОРОНА ИЛИ КОРОНАВИРУС