"IZUZETNA DESTINACIJA U EVROPI": Ko prošeta Starom čaršijom jednom, ponovo u nju dođe (VIDEO/FOTO)
Stara čaršija u Knjaževcu je najprepoznatljiviji deo grada i opštine Knjaževac
Kada govorimo o Knjaževcu, mestu koje se nalazi u Zaječarskom okrugu u istočnoj Srbiji, moramo reći da je čudo prirode, što nam potvrđuje i podatak da se nalazi između tri planine, u dolini reke Timok, uz samu državnu granicu sa Bugarskom. Veoma je važno istaći da pored svoje prirodne lepote, od ostalih gradova u Srbiji izdvaja ga i njegova istorija, kultura, topao narod, srdačno gostoprimstvo i gurmanski specijaliteti o kojima se nadaleko i naširoko priča.
Izdvaja se i po svojoj arheologiji na kojoj leži čitava istorija Srbije gde su zabeležene njene promene, kao i napredak kroz vreme, ali i mnoge ispričane i neispričane priče starih boema, pesnika, arhitekata, naučnika i mnogih drugih velikana koji su mir i inspiraciju tražili baš u ovoj opštini.
Bez dobrih đaka, nema ni dobrog društva: Grad na Begeju zna recept za unapređenje školstva (VIDEO/FOTO)
OD TVRĐAVE DO ŠARENICE - ISTORIJA U MALOM: Jedino na ovom mestu se može videti legendarna haljina Tomanije Obrenović (FOTO/VIDEO)
Novi Sad - zeleni grad: Kako i na koji način poboljšati kvalitet životne sredine i očuvati istu? (FOTO/VIDEO)
Ukratko, prirodne lepote, kulturno-istorijske znamenitosti i narodna tradicija glavne su vrednosti na kojima Knjaževac gradi i razvija svoju turističku ponudu.
Kada je reč o turističkoj ponudi, opštinske vlasti još u najranijem dobu počinju da se bave samim razvojem turizma, da ga neguju, usavršavaju, modernizuju i čine ga primamljivim i turističkom destinacijom koju morate posetiti i u njoj uživati.
Da opština Knjaževac radi na očuvanju svoje tradicije, kulture i istorije koja mu daje poseban i specifičan turistički pečat govori i podatak iz 2014. godine kada je ova opština proglašena pobednikom konkursa za izbor izuzetne destinacije Evrope. Ono što se posebno mora istaći i na čemu je svaki Knjaževčanin posebno zahvalan i ponosan jeste - Stara čaršija i sedam mostova na Svrljiškom Timoku, zbog kojeg je njihov grad poznat i kao "Mala Venecija".
Istorijat Stare čaršije u Knjaževcu
Stara čaršija u Knjaževcu je najprepoznatljiviji deo opštine Knjaževac. Predstavlja gradsko jezgro sa zgradama iz kasnog 19. i ranog 20. veka. Nalazi se na obali Svrljiškog Timoka, koji protiče kroz središte mesta. Stara čaršija je, sa sedam mostova koji premošćuju Svrljiški Timok, prepoznatljivi motiv grada, zbog čega je Knjaževac poznat i kao "Mala Venecija".
Stara čaršija nastala je u vreme turske vladavine, a uobličena je početkom dvadesetog veka. Današnji izgled dobila u prvoj deceniji 21. veka kada su, posle rekonstrukcije, fasade zgrada obojene jarkim bojama. Jarke boje svakom objektu daju posebnost.
Stara knjaževačka čaršija predstavlja celinu koju čine građevinski objekti i prirodno okruženje. Raznobojne fasade trgovačkih i zanatlijskih radnji ogledaju se u vodi Svrljiškog Timoka, uklopljene u moderne životne tokove i zaštićene kao kulturno-istorijsko nasleđe. Kompleks se nalazi na desnoj obali reke, a ambijentalnu celinu upotpunjuje brdsko zaleđe i centralni gradski park, Spomen park, koji se nalazi preko puta, na levoj obali reke.
Objekti se prostorno mogu podeliti na gornji i donji niz. Gornji niz je najstariji deo čaršije, koga čine prizemni objekti, sagrađeni do 1885. godine. Opstali su za vreme srpsko-turskih ratova od 1885. do 1887. godine i velikog požara 1886. godine. U tom periodu je uništen veliki broj objekata. U sklopu donjeg niza su nešto novije zgrade, nastale početkom 20. veka.
U objektima gornjeg niza nekada su se nalazile stare zanatske i trgovačke radnje i predstavljaju nasleđenu čaršiju, preuzetu od Turaka, koji su razdvajali poslovni od stambenog dela varoši. Krajem 19. i početkom 20. veka nastao je donji niz spratnih objekata Stare čaršije. Od trgovačkih i zanatskih lokala koji su nekada postojali kao što je prodavnica mešovite robe, krojači, ćurčije, sarači, opančari, neki postoje i danas, a osnovani su i noviji, poput fotografskih i ugostiteljskih objekata.
Kameni most
Spomen park i Staru čaršiju povezuje Kameni most, izgrađen od betona još 1913. godine, na mestu starog drvenog mosta. U vreme kada je podignut bio je to prvi i najveći most od armiranog betona u Srbiji sa rasponom od 30 metara. Ovaj most je u nekoliko navrata rekonstruisan, a 1985. godine je i proširen.
Zanimljivosti koje krase Staru čaršiju
Stara čaršija ima posebne arhitektonske karakteristike. Ona je spoj balkanske arhitekture, tipičnih zanatskih radnji i dućana i evropske arhitekture koja sa prvim urbanističkim planom počinje da preovlađuje u gradskoj arhitekturi. Čaršija je poznata u gradu i kao Cigan-mala, jer su u njoj, a naročito oko kamenog mosta, živeli i radili Romi kovači i kazandžije, čuveni majstori Kujići.
Pored ove zanimljivosti, izdvaja se i ta da godine 1910. godine, putujući na istok, Knjaževac je posetio i čuveni francuski arhitekta i urbanista Le Korbizje.
- Stara čaršija se može opisati kao srce Knjaževca, kao razglednica našeg grada. Datira iz perioda turske vladavine i sastoji se od gornjeg i donjeg niza. Gornji niz je građen za vreme turske vladavine, dok donji niz nastaje nakon oslobođenja, dok koloritne fasade nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Davne 1910. godine čuveni arhitekta Le Korbizje, putujući ovim krajevima, ostao je zadivljen koloritom ovih fasada te je napravio crtež u tehnici Van Gog koji se i dan danas čuva u Narodnom muzeju u Beogradu - govori v.d. direktora Turističke organizacije Knjaževac Jelena Kinđer.
U ovu ambijentalnu celinu uklopljen je i Spomen park koji je posvećen Timočanima palim u ratovima, a kroz sam grad protiču tri reke koje sa sedam mostova spajaju njihove obale i zato Knjaževac, pored Stare čaršije, reka i obala sa pravom nose epitet i "Srpska Venecija".
- Od 2014. godine Knjaževac ponosno nosi titulu izuzetne destinacije u Evropi - rekla je ponosno v.d. direktora Turističke organizacije Knjaževac Jelena Kinđer.
Pored ovih lepota koje ova opština čuva dugi niz godina, stari Knjaževčani nekadašnju varošicu pamte i kao veoma živu palanku sa čak 40 kafana. Stara čaršija, sa očuvanom arhitekturom, zanatskim i trgovačkim radnjama, pravi je dragulj izuzetnog turističkog potencijala, i o tome može posvedočiti svaki turista koji je imao priliku da obiđe ovu opštinu i u njoj uživa, ali i svaki Knjaževčanin koji s ponosom naglašava njegovu lepotu i interesantnost.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Knjaževac. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.