KO JE SLEDEĆI? Ubice Zorana Đinđića jedan po jedan izlaze na slobodu, jedno ime postalo misterija
Niko od ostalih učesnika u atentatu na premijera neće skoro biti slobodan čovek, pa će tako Aleksandar Simović (47) izdržavati kaznu do 2046, a Miloš Simović (43) i Sretko Kalinić (49) do 2050. godine.
Dušan Krsmanović, osuđen zbog učešća u atentatu na premijera Zorana Đinđića, pušten je na slobodu nakon dve trećine izdržane kazne, kako se prenosi. Krsmanović, bivši član zemunskog klana, bio je uhapšen tokom policijske akcije "Sablja" koja je usledila posle ubistva premijera 2003. godine
Odlukom Apelacionog suda, Krsmanoviću, osuđenom na 30 godina, kazna je smanjena, omogućivši mu da sada izađe na slobodu. U toku izdržavanja kazne izrazio je kajanje za svoje postupke, tražeći drugu šansu. Iako je ranije podnosio zahteve za prevremeno puštanje, tek sada su ispunjeni uslovi za njegovo oslobađanje.
Nije jedini
Lider LDP-a Čedomir Jovanović tim povodom je izjavio: "On je sada slobodan, a Zoran više nikada neće šetati. Srbija sve zna i odgovoriće 12. marta, na godišnjicu ubistva, šetnjom za Zorana."
Krsmanović nije jedini učesnik u atentatu koji je pušten iz zatvora. Pre njega, Saša Pejaković, bivši pripadnik JSO, odslužio je osmogodišnju kaznu za pomaganje ubicama i izašao na slobodu 2013. godine, dok je Željko Tojaga, član "crvenih beretki", pušten 2018. nakon što je izdržao 15 godina zatvora zbog pokušaja ubistva Đinđića kod Beogradske arene.
Za ostale učesnike u atentatu, kazne su znatno duže i većina njih će ostati iza rešetaka još godinama. Aleksandar Simović, osuđen na 35 godina za atentat i dodatnih 20 za ubistvo svedoka, mogao bi da bude oslobođen tek 2046. godine, dok njegov brat Miloš Simović, takođe osuđen na 40 godina, može očekivati slobodu 2050. Sretko Kalinić, osuđen na maksimalnu kaznu od 40 godina, iz zatvora bi mogao izaći iste godine.
Jedan od zaverenika, Ninoslav Konstantinović, osuđen je na 35 godina, ali se vodi kao nestao. Vladimir Milisavljević, takođe osuđen na 40 godina, trenutno je u španskom zatvoru gde izdržava kaznu od 22 godine, nakon čega će biti prebačen u Srbiju na odsluženje pravosnažne presude.
Kajanje i pretnje
Krsmanović je jedini član zemunskog klana koji je izrazio kajanje tokom suđenja, ali ne zbog ubistva premijera, već zbog svojih životnih izbora. Zbog izjava o kajanju dobijao je pretnje, pa je umesto u Požarevcu kaznu izdržavao u Sremskoj Mitrovici. Krsmanović je 2008. uputio žalbu Vrhovnom sudu priznajući učešće u atentatu i tražeći ublažavanje kazne.
Serija "Sablja"
Akcija "Sablja" i njeni efekti bili su prekretnica u obračunu sa kriminalnim klanovima u Srbiji, pa serija detaljno prikazuje živote i sudbine aktera poput Krsmanovića, kao i događaje koji su usledili posle Đinđićevog ubistva. Za razliku od drugih osuđenih članova zemunskog klana, Krsmanović je jedini izrazio žaljenje tokom suđenja, zbog čega je izdržavao kaznu u Sremskoj Mitrovici, a ne u Požarevcu. Serija "Sablja" na autentičan način prikazuje i tadašnje reakcije i društvenu klimu koja je vladala tokom hapšenja članova kriminalne grupe.
Pre Krsmanovića, iz zatvora su izašli Saša Pejaković i Željko Tojaga, takođe akteri serije, koji je osvetlila i njihove uloge u atentatu. Neki članovi klana poput Aleksandra i Miloša Simovića, Sretka Kalinića i Vladimira Milisavljevića još uvek izdržavaju dugogodišnje kazne, dok je jedan zaverenik nestao, a drugi poginuo. Ova sudbina kriminalaca i njihovih veza u atentatu na Đinđića činila je osnovu za priču serije, u kojoj su istražene i tadašnje posledice koje su pratile zemlju, društvo i porodice umešanih.
"Sablja" podseća gledaoce na ovaj tragičan deo savremene istorije, dok Krsmanovićevo puštanje iz zatvora dodatno aktuelizuje priču o posledicama ove kriminalne akcije.