"KOM OPANCI, KOM OBOJCI" Kako je i zašto nastala ova izreka?
Opanci su bili deo ratnog plena skidanih sa pobeđenih, živih ili mrtvih, koji su ostajali u obojcima.
Da je srpski narod uvek imao smešne izreke, koje su često strancima nerazumne i potpuno šokantne, svi odlično znamo.
POJAVIO SE NOVI VIRUS KOJI "LOMI" DECU - NAŠI STRUČNJACI HITNO UPOZORILI: Nije korona - ako primetite ove simptome ODMAH se javite lekaru
HITNO UPOZORENJE DOKTORA IZ KLINIČKOG CENTRA: Toplo vreme može doneti veliki ZDRAVSTVENI PROBLEM - ako primetite ovo ODMAH se javite lekaru
VOZAČI, PAŽNJA! Zbog radova na OVIM deonicama, sledi izmena u saobraćaju
Neke od njih prenosile su se vekovima i postale su ustaljen deo govora našeg naroda, ali malo ko se ikada zapitao kako su one nastale.
U „Srpskim narodnim poslovicama“ Vuk Karadžić piše ovako:
„Kom obojci, kom opanci. Kad se kazuje da će se ko s kim pobiti ili svaditi, pa ko bude jači, ili ko šta dokopa. Valja da su se negde dvojica otimala oko obuće, pa je jedan ugrabio obojke, a drugi opanke.“
Jedna od takvih svakako je „Kom opanci, kom obojci“ i obično je koristimo kada hoćemo da kažemo da je život surova lutrija, ali zašto?
Sama izreka nam mnogo govori - neko dobije jedno, a neko drugo. Svakako, onaj koji dobije opanke je bolje prošao, jer obojci predstavljaju onaj „kraći deo slamke“. Predstavljaju komad platna koji se uvijao oko noge da je zaštiti od žuljeva i od hladnoće.
Opanci su i dan danas jedno od glavnog obeležja srpskog naroda i deo narodne nošnje. Prave se od kože, ali i od gume, a do prve polovine XX veka bio je osnovna obuća u Srbiji.
Oni opanci koji nisu bili namenjeni za rad su imali ukrase. Na gornjem delu su imali prepletaj, upletene tanke trake od kože na zanimljiv način. Ono što je posebno bilo interesantno, jeste da je vrednost opanaka zavisila od toga koliko su sitni prepletaji.
Takođe, srpski opanci su najčešće imali šiljke na vrhu i zbog toga su se zvali „Šiljkani“.
Samo poreklo izreke nije sasvim precizirano, ali se veruje da je vezano za oružane sukobe. Opanci su bili deo ratnog plena skidanih sa pobeđenih, živih ili mrtvih, koji su ostajali u obojcima.