KORONA PARALISALA SPC: Bitku izgubili patrijarh Irinej i mitropolit Amfilohije - VIRUS UŠAO I U PEĆKU PATRIJARŠIJU I ŽIČU
Crkvene starešine u poznim godinama bore se sa virusom korona
Hiljade vernika oprostilo se od patrijarha Irineja u Hramu Svetog Save u Beogradu, gde je juče sahranjen.
ŠEF SZO U SRBIJI: Plašim se da bi ovde uskoro mogao da se "zaustavi život", zemlja je blizu zatvaranja
"DECA SU MI SE IZVINILA, ALI KAŽNJENA SAM JA" Nastavnici u Srbiji izrečena kazna - nije sprovodila mere bezbednosti?
KAKAV JE ZAPRAVO KAO ČOVEK BIO PATRIJARH IRINEJ? Voleo je da priča viceve, nikada se nije plašio bolesti!
Poglavar Srpske pravoslavne crkve preminuo je 20. novembra od posledica Kovida-19, nakon što je 15 dana proveo u bolnici 4. novembra konstatovano da je pozitivan na koronu, a samo 3 dana ranije patrijarh je prisustvovao sahrani mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija u Podgorici, koji je takođe preminuo od posledica bolesti izazvane ovim virusom.
Od mitropolita, koji je bio voljen i poštovan, ali i kritikovan i osporavan, oprostilo se hiljade građana, koji su mu od u mimohodu odavali poslednju poštu, a sahrani su prisustvovale i vladike ostalih eparhija SPC, kao i predstavnici drugih pravoslavnih crkava.
Nekoliko dana nakon sahrane, oko ponoći 4. novembra, na sajtu Mitropolije Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori objavljeno je i kod episkopa budimljansko-nikšićkog Joanikijapotvrđeno prisustvo korona virusa. Tada se saznalo da je "vladika osetio malaksalost uz konstatovanu blago povišenu telesnu temperaturu", a u saopštenju je navedeno da je njegovo stanje stabilno. Neposredno zatim Joanikije se samoizolovao se u Đurđevim Stupovima, katedralnom manastiru Eparhije budimljansko-nikšićke.
Dobre vesti su da su lekari nakon poslednjeg pregleda iskazali zadovoljstvo dobrim opštim stanjem episkopa Joanikija, te su sprovedene kontrolne laboratorijske pretrage i virusološko PRC testiranje na korona virus.
- Na osnovu rezultata laboratorijskih nalaza utvrđeno je da su svi markeri zapaljenja u fiziološkim opsezima i da su vrednosti istih, poredeći prethodne laboratorijske pretrage, u konstantnom opadanju - dodaje se u sinoćnom saopštenju mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (SPC).
Danas je stigla vest da je Vladika kruševački Davidpozitivan na virus korona, zbog čega je smešten u bolnicu. Srećom, vladika David se oseća dobro i nema nikakve simptome, osim kašlja. Zbog njegovih godina (67) i rizika za razvoj bolesti doneta je odluka da se hospitalizuje. Vladika David je treći episkop Srpske pravoslavne crkve zaražen virusom korona.
I Artemije preminuo od korona virusa?
Nekadašnji episkop raško-prizrenski Artemije (Radosavljević) preminuo je u 85. godini.
On se u valjevsku bolnicu javio zbog kardioloških problema, da bi skoro došao s pogoršanim zdravstvenim stanjem, nakon čega mu je konstatovana upala pluća i upućen je u kovid-bolnicu Dragiša Mišović u Beogradu. Preminuo je u sanitetu tokom transporta za Beograd.
Bio je dugogodišnji srčani bolesnik, ali prema prvim nezvaničnim informacijama koje su objavljene preminuo je od korona virusa.
Korona ušla u manastire
Zbog obolevanja monahinja od koronaroona virusa, manastir Pećka patrijaršija zatvoren je za posetioce, koje ova svetinja neće primati dok traje epidemija ovog virusa.
U Pećkoj patrijaršiji preminula je monahinja Nina, a igumanija Pećke patrijaršije mati Haritina izjavila je 16. novembra da je u tom manastiru deset monahinja zaraženo koronavirusom i da se sve nalaze u samozilozaciji. Igumanija je kazala da je i ona obolela od kovida 19 i da je zbog upale pluća, deset dana bila u bolnici u Lapljem Selu kod Gračanice. Rekla je tada i da je manastir zaključan, i dok traje epidemija neće biti dozvoljene posete. Nema informacija da li je i monahinja Nina bila među zaraženima.
Čak 17 sestara iz Manastira Žiča i jedan sveštenik zaraženi su koronavirusom i nalaze se u izolaciji.
Kako objašnjava zamenica igumanije Manastira Žiča, monahinja Nektarija, niko od zaraženih nije životno ugrožen i svi se dobro osećaju, nemaju kontakt sa vernicima, a redovna bogosluženja su odložena do daljeg, dok svi ne ozdrave.
Crkveni velikodostojnici mahom su ljudi u poznim godinama, sa hroničnim bolestima ili oslabljenim imunim sistemom, pa se sa razlogom strahuje za njihovo zdravlje.