КОРОНА ПАРАЛИСАЛА СПЦ: Битку изгубили патријарх Иринеј и митрополит Амфилохије - ВИРУС УШАО И У ПЕЋКУ ПАТРИЈАРШИЈУ И ЖИЧУ
Црквене старешине у позним годинама боре се са вирусом корона
Хиљаде верника опростило се од патријарха Иринеја у Храму Светог Саве у Београду, где је јуче сахрањен.
ШЕФ СЗО У СРБИЈИ: Плашим се да би овде ускоро могао да се "заустави живот", земља је близу затварања
"ДЕЦА СУ МИ СЕ ИЗВИНИЛА, АЛИ КАЖЊЕНА САМ ЈА" Наставници у Србији изречена казна - није спроводила мере безбедности?
КАКАВ ЈЕ ЗАПРАВО КАО ЧОВЕК БИО ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ? Волео је да прича вицеве, никада се није плашио болести!
Поглавар Српске православне цркве преминуо је 20. новембра од последица Ковида-19, након што је 15 дана провео у болници 4. новембра констатовано да је позитиван на корону, а само 3 дана раније патријарх је присуствовао сахрани митрополита црногорско-приморског Амфилохија у Подгорици, који је такође преминуо од последица болести изазване овим вирусом.
Од митрополита, који је био вољен и поштован, али и критикован и оспораван, опростило се хиљаде грађана, који су му од у мимоходу одавали последњу пошту, а сахрани су присуствовале и владике осталих епархија СПЦ, као и представници других православних цркава.
Неколико дана након сахране, око поноћи 4. новембра, на сајту Митрополије Српске православне цркве (СПЦ) у Црној Гори објављено је и код епископа будимљанско-никшићког Јоаникијапотврђено присуство корона вируса. Тада се сазнало да је "владика осетио малаксалост уз констатовану благо повишену телесну температуру", а у саопштењу је наведено да је његово стање стабилно. Непосредно затим Јоаникије се самоизоловао се у Ђурђевим Ступовима, катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке.
Добре вести су да су лекари након последњег прегледа исказали задовољство добрим општим стањем епископа Јоаникија, те су спроведене контролне лабораторијске претраге и вирусолошко ПРЦ тестирање на корона вирус.
- На основу резултата лабораторијских налаза утврђено је да су сви маркери запаљења у физиолошким опсезима и да су вредности истих, поредећи претходне лабораторијске претраге, у константном опадању - додаје се у синоћном саопштењу митрополије црногорско-приморске Српске православне цркве (СПЦ).
Данас је стигла вест да је Владика крушевачки Давидпозитиван на вирус корона, због чега је смештен у болницу. Срећом, владика Давид се осећа добро и нема никакве симптоме, осим кашља. Због његових година (67) и ризика за развој болести донета је одлука да се хоспитализује. Владика Давид је трећи епископ Српске православне цркве заражен вирусом корона.
И Артемије преминуо од корона вируса?
Некадашњи епископ рашко-призренски Артемије (Радосављевић) преминуо је у 85. години.
Он се у ваљевску болницу јавио због кардиолошких проблема, да би скоро дошао с погоршаним здравственим стањем, након чега му је констатована упала плућа и упућен је у ковид-болницу Драгиша Мишовић у Београду. Преминуо је у санитету током транспорта за Београд.
Био је дугогодишњи срчани болесник, али према првим незваничним информацијама које су објављене преминуо је од корона вируса.
Корона ушла у манастире
Због оболевања монахиња од коронароона вируса, манастир Пећка патријаршија затворен је за посетиоце, које ова светиња неће примати док траје епидемија овог вируса.
У Пећкој патријаршији преминула је монахиња Нина, а игуманија Пећке патријаршије мати Харитина изјавила је 16. новембра да је у том манастиру десет монахиња заражено коронавирусом и да се све налазе у самозилозацији. Игуманија је казала да је и она оболела од ковида 19 и да је због упале плућа, десет дана била у болници у Лапљем Селу код Грачанице. Рекла је тада и да је манастир закључан, и док траје епидемија неће бити дозвољене посете. Нема информација да ли је и монахиња Нина била међу зараженима.
Чак 17 сестара из Манастира Жича и један свештеник заражени су коронавирусом и налазе се у изолацији.
Како објашњава заменица игуманије Манастира Жича, монахиња Нектарија, нико од заражених није животно угрожен и сви се добро осећају, немају контакт са верницима, а редовна богослужења су одложена до даљег, док сви не оздраве.
Црквени великодостојници махом су људи у позним годинама, са хроничним болестима или ослабљеним имуним системом, па се са разлогом страхује за њихово здравље.