KORONA PRESEK: Brojevi još uvek petocifreni - 17.318 novozaraženih
Korona podaci.
U prethodnih 24 sata na korona virus testirano je 36.434 građana od kojih je 17.318 novozaraženih.
Preminulo je 28 pacijenata, a na respiratorima u bolnicama širom Srbije nalazi se 112 obolelih.
NA STATUSU NAPISAO "U ŠKOLI SAM" POSLEDNJE OBJAVE MATEJE ŠOKIRALE JAVNOST! Isplivali novi detalji - poznato šta je uradio pre nestanka
OČEKUJE SE NOVI SKOK BROJKI NAKON JUČERAŠNJEG: Oglasio se dr Kočović - izneo novu ZABRINJAVAJUĆU prognozu (FOTO)
DETALJNO OBJAŠNJENO PITANJE KOJE OVIH DANA MUČI GRAĐANE: Evo šta se dešava sa ANTITELIMA POSLE OMIKRONA
Omikron je ubrzao rast broja zaraženih koje leči manje zdravstvenih radnika, jer su i sami zaraženi. Povećao je i gužve ispred kovid ambulanti. Doktorka Marija Gnjatović iz Instituta za primenu nuklearne energije navodi za RTS da se omikron brzo širi te da je veliki pritisak na kovid ambulante. Ocenjuje da nas je iznenadio na mnogo načina pa je teško predvideti kada će doći do smirivanja ovog talasa.
Doktorka Marija Gnjatović kaže da omikron izbegava već stvoreni imunitet, te da je pritisak na zdravstveni sistem veliki.
- Veliki je pritisak na testiranje i kovid ambulante, manji na svu sreću na bolnice. Međutim ovaj soj se jako, jako brzo i lako širi, lako izbegava već stvoreni imunitet, svejedno stečen prirodnom infekcijom ili nakon vakcinacije, tako da je pritisak na zdravstveni sistem veliki - navodi Gnjatovićeva.
Ističe da nas je omikron iznenadio na mnogo načina, te da je teško predvideti kada će doći do smirivanja ovog talasa.
- Omikron nas je iznenadio na mnogo načina, pre svega po brzini širenja i po tome što je dosta drugačiji, dosta izmenjen, dosta izbegava odgovor, tako da je teško predvideti kada će doći do smirivanja ovog talasa - objašnjava gošća Nazdravlja.
Koja je specifičnost omikrona?
Navodi da je specifičnost omikrona ta da izbegava imunski odgovor stečen ranije vakcinacijom ili prirodnom infekcijom.
- To do sada nismo viđali, reinfekcije su kod delta soja bile jako retke. Sada je jasno da su reinfekcije česte. Tako da je po tome najspecifičniji i na sreću izaziva blaže simptome. To naravno tek treba potvrditi jer se omikron tek pojavio kod nas, treba ga pratiti. Kliničari će dati informaciju o tome - koliko on izaziva, koliko je u mogućnosti da izazove neku težu kliničku sliku. To naravno i od opšteg stanja pacijenta, ali ono što smo do sada mogli da vidimo je da se on ipak zadržava više u gornjim disajnim putevima, da manje izaziva upale pluća, ozbiljnija stanja - kaže Gnjatovićeva.
Da li ćemo stvoriti antitela nakon infekcije omikronom?
Na pitanje da li to što su simptomi kod omikrona za sada blaži znači da će se nakon infekcije stvoriti manje antitela odgovara da je teško dati sada odgovor na to pitanje.
- Za nekoliko nedelja ćemo imati neke preciznije podatke o tome. Ali, svakako na već stvoreni imunitet dodatna infekcija omikronom će ojačati naš organizam u svom imunološkom i odbrambenom smislu i što se tiče i pojave eventualno novih sojeva - objašnjava Gnjatovićeva.
Šta ako nemamo antitela
Na pitanje da li imamo razloga za zabrinutost ukoliko nemamo antitela odgovara:
- Značaj antitela nikako ne treba zanemariti. Naravno nisu ona jedina, tu su t-ćelije, ali svakako za tu prvu odbranu antitela jesu važna i dobro je kada ih imamo što više. I sada kada je omikrin u pitanju vidimo da su najbolje prošli, da su najzaštićeniji oni sa visokim vrednostima antitela. Naravno, mi ne možemo sad da kažemo kod svakog pojedinca kolika je ta vrednost koja će ga štititi. Ovo je opšte zapažanje koje ćemo dalje ispitivati - navodi Gnjatovićeva.
Koliko su kokteli antitela efikasni kod omikrona
- Za omikron ne znamo, on je izmenjen i potrebno je prilagođavi tu vrstu terapije. Sve te koktele treba prilagođavati, u nekoj meri će štititi kao i vakcine. Princip je vrlo sličan, s tim da je važno da se takva terapija dobije na samom početku bolesti u dogovoru sa lekarom i kod pacijenata koji imaju predispoziciju da razviju neki teži oblik bolesti - objašnjava gošća Nazdravlja.