NE MOŽE DA SE STIGNE DO REDA, A NE DA U NJEMU I ČEKA: I za najobičnije operacije čeka se i po DVE GODINE - korona remeti sve
Koronavirus odlaže ili produžava vreme odlaska na operacije, najduže se čeka u većim kliničkim centrima i institutima, ali i u zdravstvenim centrima u Srbiji od početka pandemije, operišu se samo hitni slučajevi.
Pandemija ima i drugo lice. Produžene su liste i vreme čekanja na operacije, pre svega na ortopedske, ali i operacije katarakte. Najteže je u specijalizovanim institutima i kliničkim centrima, a u manjim centrima se rade samo hitne intervencije.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/25/profimedia-0546855798_1.jpg?itok=sK0ehaHe)
OVO JE DEVET POSLEDICA KOJE SE JAVLJAJU NAKON IZLEČENJA OD KORONE: Kardiolog VMC Karaburma otkriva simptome
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/06/foto-printskrin-youtube-na-dohvat-ruke-3-830x0.jpg?itok=I__Da_B2)
NAD OVIM JEZEROM U SRBIJI SE NADVILA ZLA KOB: Meštani veruju da će prokletstvo prestati kad se ovo desi
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/03/korona_virus3_0.jpg?itok=7ofKF4Ci)
STRUČNJACI UPOZORAVAJU NA NOVI LEK KOJI STIŽE U SRBIJU: Nazivaju ga "magični metak", ali evo zašto se ne treba radovati prerano
Na ugradnju proteze u kolenu Jovana Aleksić iz Bujanovca čekala je dve godine. Operisana je u Institutu za ortopediju Banjica u Beogradu. Sada se oporavlja u Bujanovačkoj banji.
- U suštini je strašan period, baš strašan, ovo je vrsta reumatoidnog artritisa. Imamo pravo na taj prioritet, ali zbog korone se sve to odužilo - priča Jovana Aleksić.
Koronavirus odlaže ili produžava vreme odlaska na operacije, najduže se čeka u većim kliničkim centrima i institutima, ali i u zdravstvenim centrima u Srbiji od početka pandemije, operišu se samo hitni slučajevi.
- Kad sam zakazala, godinu dana sam čekala i pozvali su me, operisana sam u Vranju - priča Jelena Popović iz Vranja.
Fizijatar dr Goran Nedeljković, v. d. direktora Stacionara u Bujanovačkoj banji, ukazuje da je vreme čekanja za hirušku operaciju pacijenata od šest meseci do godinu dana.
- To je neko kraće vreme u odnosu na ranije godine iz razloga što su otvoreni centri i edukovani su ortopedi - dodaje dr Goran Nedeljković.
Zrenjaninska bolnica radi punim kapacitetom, otvorene su sve hirurške sale, ali i dalje ima lista čekanja na pojedinim odeljenjima. U valjevskom Zdravstvenom centru nedostaju specijalisti.
- Najduže su liste čekanja u oblasti ortopedije za inplantaciju proteza kukova i druga oblast gde se isto čeka, gde postoje liste čekanja, je operacija katarakte - navodi dr Igor Kitaresku, direktor bolnice "Đorđe Joanović" u Zrenjaninu.
- Ne može jedan ili dva čoveka raditi sve operacije, mislim može, ali moraju i da se odmore. Nije to veliki spisak, to je otprilike nekih sedam, osam ljudi - ukazuje dr Branka Antić, direktor ZC Valjevo.
Klinički centar u Nišu smanjio je broj operacija od početka pandemije, najduže se čeka na ortopedske, ali proširili su kapacitete u toj oblasti.
- Kada je veći deo Srbije bio u kovid režimu Klinički centar u Nišu je zbrinjavao pacijente cele južne, jugoistočne Srbije, preko dva i po miliona ljudi. Naravno da je u tom zbrinjavanju sve hitne patologije bilo manje prostora za one pacijente čije se intervencije mogu odložiti - ističe prof. dr Zoran Perišić, direktor KC Niš.
Ugradnju veštačkog kolena u Nišu čeka 550 pacijenata, a više od 300 čeka veštački kuk. Zbog straha od koronavirusa mnogi pacijenti sa ozbiljnim zdravstvenim problemima su i sami odlagali odlazak lekaru.