НЕ МОЖЕ ДА СЕ СТИГНЕ ДО РЕДА, А НЕ ДА У ЊЕМУ И ЧЕКА: И за најобичније операције чека се и по ДВЕ ГОДИНЕ - корона ремети све
Коронавирус одлаже или продужава време одласка на операције, најдуже се чека у већим клиничким центрима и институтима, али и у здравственим центрима у Србији од почетка пандемије, оперишу се само хитни случајеви.
Пандемија има и друго лице. Продужене су листе и време чекања на операције, пре свега на ортопедске, али и операције катаракте. Најтеже је у специјализованим институтима и клиничким центрима, а у мањим центрима се раде само хитне интервенције.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/25/profimedia-0546855798_1.jpg?itok=sK0ehaHe)
ОВО ЈЕ ДЕВЕТ ПОСЛЕДИЦА КОЈЕ СЕ ЈАВЉАЈУ НАКОН ИЗЛЕЧЕЊА ОД КОРОНЕ: Кардиолог ВМЦ Карабурма открива симптоме
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/06/foto-printskrin-youtube-na-dohvat-ruke-3-830x0.jpg?itok=I__Da_B2)
НАД ОВИМ ЈЕЗЕРОМ У СРБИЈИ СЕ НАДВИЛА ЗЛА КОБ: Мештани верују да ће проклетство престати кад се ово деси
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/03/korona_virus3_0.jpg?itok=7ofKF4Ci)
СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ НА НОВИ ЛЕК КОЈИ СТИЖЕ У СРБИЈУ: Називају га "магични метак", али ево зашто се не треба радовати прерано
На уградњу протезе у колену Јована Алексић из Бујановца чекала је две године. Оперисана је у Институту за ортопедију Бањица у Београду. Сада се опоравља у Бујановачкој бањи.
- У суштини је страшан период, баш страшан, ово је врста реуматоидног артритиса. Имамо право на тај приоритет, али због короне се све то одужило - прича Јована Алексић.
Коронавирус одлаже или продужава време одласка на операције, најдуже се чека у већим клиничким центрима и институтима, али и у здравственим центрима у Србији од почетка пандемије, оперишу се само хитни случајеви.
- Кад сам заказала, годину дана сам чекала и позвали су ме, оперисана сам у Врању - прича Јелена Поповић из Врања.
Физијатар др Горан Недељковић, в. д. директора Стационара у Бујановачкој бањи, указује да је време чекања за хирушку операцију пацијената од шест месеци до годину дана.
- То је неко краће време у односу на раније године из разлога што су отворени центри и едуковани су ортопеди - додаје др Горан Недељковић.
Зрењанинска болница ради пуним капацитетом, отворене су све хируршке сале, али и даље има листа чекања на појединим одељењима. У ваљевском Здравственом центру недостају специјалисти.
- Најдуже су листе чекања у области ортопедије за инплантацију протеза кукова и друга област где се исто чека, где постоје листе чекања, је операција катаракте - наводи др Игор Китареску, директор болнице "Ђорђе Јоановић" у Зрењанину.
- Не може један или два човека радити све операције, мислим може, али морају и да се одморе. Није то велики списак, то је отприлике неких седам, осам људи - указује др Бранка Антић, директор ЗЦ Ваљево.
Клинички центар у Нишу смањио је број операција од почетка пандемије, најдуже се чека на ортопедске, али проширили су капацитете у тој области.
- Када је већи део Србије био у ковид режиму Клинички центар у Нишу је збрињавао пацијенте целе јужне, југоисточне Србије, преко два и по милиона људи. Наравно да је у том збрињавању све хитне патологије било мање простора за оне пацијенте чије се интервенције могу одложити - истиче проф. др Зоран Перишић, директор КЦ Ниш.
Уградњу вештачког колена у Нишу чека 550 пацијената, а више од 300 чека вештачки кук. Због страха од коронавируса многи пацијенти са озбиљним здравственим проблемима су и сами одлагали одлазак лекару.