Krećete na put van zemlje? Ako na OVE STVARI NISTE PAZILI, putovanje će vas SKUPO KOŠTATI!
Kada se pripremate za putovanje van zemlje možete nesvesno napraviti niz greški koje vas mogu skupo koštati
Krećete na put, spakovali ste sve, dokumenta ste poneli, ništa ne "muljate" i samo hoćete da odete na svoj zasluženi odmor, ali dođete na granicu, kad ono - problem. Evo nekih "grešaka" koje možete da napravite i nesvesno, te da zbog njih doživite neprijatnost sa carinicima.
Ukoliko na primer nosite laptop preko granice, pa čak iako je već korišćen a noviji je model i deluje prilično novo, bilo bi dobro da ga ipak prijavite cariniku, da ne biste platili carinjenje, kao što se nedavno dogodilo Srbinu koji je sleteo na aerodrom "Nikola Tesla", došavši iz Amerike gde je bio na doktorskim studijama.
On je laptop dobio na poklon, i koristio ga je već neko vreme, ali carinici u to nisu poverovali pa je morao da plati carinu za ono što nije ni kupio. Zato je važno da kada izlazite iz naše zemlje, prijavite vrednije stvari, da ne bi pri dolasku pomislili da ste ih kupili u inostranstvu.
TAJNI SLATKI RAZGOVORI: O čemu uz kafu pričaju muškarci, a o čemu žene
FANTASTIČNI POPUSTI U TRAVELLAND-U SAMO DO 30. JUNA!
Na putevima ka moru operišu DRUMSKI PLJAČKAŠI, a iskustva naših turista otkrivaju kako varaju vozače
Inače, obaveza putnika je da na graničnom prelazu prijavi novu robu vredniju od 100 evra koju nosi sa sobom bez obzira na to da li je reč o odeći, tehničkim uređajima, nakitu ili nekoj drugoj robi, koje sa sobom unosi, a ako su vrednije od 100 evra da na njih plati uvozne dažbine: carinu i PDV. Tako glase pravila.
Do neprijatnosti može da dođe i u slučaju da pokušate da prenesete hranu, piće, ili duvan u količinama u kojima to nije dozvoljeno. Na sajtovima Ministarstva spoljnih poslova, Auto-moto saveza Srbije i YUTA možete da se informišete koliko je količinski dozvoljeno da se unese hrane u određenu državu.
Ličite na nekog "opasnog"
Ovo je situacija na koju ne možete da utičete, ali može da stvori veliku neprijatnost. Ličite cariniku na nekog ko se nalazi na listi za hapšenje ili nekoj drugoj "crnoj" listi, i dok ne proveri vaš identitet, moraćete da sedite i čekate na granici.
Rođeni ste u Makedoniji, a želite da uđete u Grčku
Zbog političkih odnosa Grčke i sada Severne Makedonije, onima kojima je mesto rođenja u Makedoniji, mogu i da "zaglave" na ulazu u Grčku. Ako vam piše SFRJ, to je sasvim druga stvar.
STRAVIČAN POMOR OVACA u okolini Barajeva: Psi lutalice ili nešto mnogo gore?
Zašto se sestre odriču nasledstva u korist brata? Ovo je pravi odgovor!
OVA BOLEST SRBE NAJVIŠE UBIJA, a nije KANCER: Svake godine sve manje ljudi preživi!
Jedan Srbin prošlog leta doživeo je neprijatnost tolikih srazmera, da ga je ona koštala putovanja. Izvesni Đorđe, kome je ime baš na ovaj način grafički prikazano u pasošu, to nije naglasio kada je rezervisao avionsku kartu, te ju je avio-kompanija izdala na ime "Djordje". Carinik je zaključio da Đorđe i Djordje nisu ista osoba, pa nijedan ni drugi nisu otputovali.
Problem može da se desi ukoliko putujete kolima na kojima postoji neko manje oštećenje, koje je nedavno nastalo, a još ga niste sanirali, poput naprslog fara, šoveršajbne, ili ogrebotine. Iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS) kažu da da ih vozači često pitaju šta da rade ako imaju ovakvo oštećenja na vozilu, a namerili su se preko granice. U tom slučaju idealno je da se ponese potvrda od osiguranja ili policije, jer pri povratku u Srbiju, odnosno na izlazu iz strane zemlje, graničar može pomisliti da je oštećenje na autu nastalo tokom boravka upravo u toj zemlji, te da vozač beži od odgovornosti. Kao da ste kriminalac.
BONUS VIDEO: U ovom gradu se na posao ĐUBRETARA čeka punih SEDAM GODINA, a evo i zbog čega (VIDEO)