KUĆU TITOVE UDOVICE TRAŽE DIPLOMATE: Jovankina vila ide na tržište, evo kolika je CENA!
Kuća od 750 kvadratnih metara, prekoputa Belog dvora, u izuzetno je lošem stanju
Država ne može da izdvoji dva i po miliona evra za renoviranje vile u Kneza Aleksandra Karađorđevića 75 u kojoj je živela nekadašnja prva dama Jugoslavije Jovanka Broz. Zato će tu vilu uskoro ili ponuditi na prodaju ili dati u zakup nekome ko je raspoložen da u nju uloži novac i renovira je. Ovo otkriva Jovan Vorkapić, direktor Republičke direkcije za imovinu.
Pročitajte i:
Kuća od 750 kvadratnih metara, prekoputa Belog dvora, u izuzetno je lošem stanju. Procene su da ovo zdanje, koje je država svojevremeno otkupila od starog vlasnika koji nije imao naslednike, vredi oko četiri miliona evra. Cenu bi, ipak, mogli da "obore" trošni zidovi, vlaga, malter koji otpada... U ekspertizi koju je pre celu deceniju uradio Građevinski fakultet u Beogradu, ocenjeno je da je potrebno hitno sanirati prilazno stepenište, terase i trotoar.
Grejanje je uvedeno tek poslednjih godina Jovankinog života, zbog propale kotlarnice, a urađen je i sanitarni čvor, popravljeni su ograda i krov. Vila je od smrti nekadašnje prve dame praktično konzervirana i u njoj su isključeni i voda i grejanje.
Jovanka Broz je preminula 20. oktobra 2013. godine, a kao njene naslednice ostale su sestre Nada i Zora. Udovica maršala Tita živela je ovde "privremeno", pune tri decenije, od kada je u toku noći, u spavaćici, nasilno iseljena iz njenog i Titovog doma, iz Užičke 15, 27. jula 1980. godine. Uz novu vilu, država joj je ustupila nameštaj i umetnine, ali u zgradu nije ulagala, pa se Jovanka žalila na vlagu, na krov koji prokišnjava i hladnoću, zbog koje je i zimi morala da sedi u sobi u bundi.
Do kraja života ostala je izolovana, viđajući se uglavnom sa saborcima i nekolicinom preostalih ratnih drugova.
Nerado primala nepoznate
Jopvnka Broz nikada nije dobila stanarsko pravo, a i lična dokumenta su joj stigla tek u poslednjoj deceniji života. Tokom godina i svega kroz šta je prošla, postala je izuzetno nepoverljiva, pa je u dubokoj starosti, kada je država pokušala da sanira štetu na zgradi i uradi plan za njenu obnovu, odbijala da pusti nepoznate ljude u dvorište