КУЋУ ТИТОВЕ УДОВИЦЕ ТРАЖЕ ДИПЛОМАТЕ: Јованкина вила иде на тржиште, ево колика је ЦЕНА!
Кућа од 750 квадратних метара, прекопута Белог двора, у изузетно је лошем стању
Држава не може да издвоји два и по милиона евра за реновирање виле у Кнеза Александра Карађорђевића 75 у којој је живела некадашња прва дама Југославије Јованка Броз. Зато ће ту вилу ускоро или понудити на продају или дати у закуп некоме ко је расположен да у њу уложи новац и реновира је. Ово открива Јован Воркапић, директор Републичке дирекције за имовину.
Прочитајте и:
Кућа од 750 квадратних метара, прекопута Белог двора, у изузетно је лошем стању. Процене су да ово здање, које је држава својевремено откупила од старог власника који није имао наследнике, вреди око четири милиона евра. Цену би, ипак, могли да "оборе" трошни зидови, влага, малтер који отпада... У експертизи коју је пре целу деценију урадио Грађевински факултет у Београду, оцењено је да је потребно хитно санирати прилазно степениште, терасе и тротоар.
Грејање је уведено тек последњих година Јованкиног живота, због пропале котларнице, а урађен је и санитарни чвор, поправљени су ограда и кров. Вила је од смрти некадашње прве даме практично конзервирана и у њој су искључени и вода и грејање.
Јованка Броз је преминула 20. октобра 2013. године, а као њене наследнице остале су сестре Нада и Зора. Удовица маршала Тита живела је овде "привремено", пуне три деценије, од када је у току ноћи, у спаваћици, насилно исељена из њеног и Титовог дома, из Ужичке 15, 27. јула 1980. године. Уз нову вилу, држава јој је уступила намештај и уметнине, али у зграду није улагала, па се Јованка жалила на влагу, на кров који прокишњава и хладноћу, због које је и зими морала да седи у соби у бунди.
До краја живота остала је изолована, виђајући се углавном са саборцима и неколицином преосталих ратних другова.
Нерадо примала непознате
Јопвнка Броз никада није добила станарско право, а и лична документа су јој стигла тек у последњој деценији живота. Током година и свега кроз шта је прошла, постала је изузетно неповерљива, па је у дубокој старости, када је држава покушала да санира штету на згради и уради план за њену обнову, одбијала да пусти непознате људе у двориште