LEČENJE PACIJENATA PUTEM SAVREMENIH TEHNOLOGIJA: U Batajnici i Nišu stanje kovid obolelih prati se na daljinu
U dve bolnice u Srbiji doktori mogu na daljinu da prate stanje obolelih.
Telemetrijski monitoring centar za praćenje kovid pacijenata na daljinu od pre nedelju dana radi u niškom Kliničkom centru.
Istovremeno se može pratiti stanje 50 pacijenata na poluintenzivnoj nezi i na kućnom lečenju. Isti sistem ima još samo bolnica u Batajnici.
NOVI SOJ KORONE STIGAO U SRBIJU JOŠ 31. DECEMBRA? Tiodorović o novim merama i stepenu smrtnosti novog virusa
U SRBIJU STIŽE JOŠ DOZA: Do kraja februara 110.000 Fajzerovih vakcina, uskoro i dogovor sa Poljacima
DETALJNO OBJAŠNJENJE I UPUTSTVO: Šta očekivati od vakcine i koju primiti s obzirom na godine i zdravstveno stanje
Pored lekara u kovid zoni, o pacijentima u poluintenzivnoj nezi i na kućnom lečenju brinu i lekari u zelenoj zoni, i to 24 sata.
Njihovo stanje prate preko monitoring centra u koji stižu podaci sa uređaja koje za sada nosi 30 hospitalizovanih i troje pacijenata na kućnom lečenju.
- Praktično ne osećam da to imam, tako da nemam nikakvih problema ni kod spavanja, ni kod ležanja, ni kod okretanja. Predstavlja dodatnu sigurnost kad znaš da ako performanse odu mimo onih koje su zahtevane, da će neko odmah da odreaguje - kaže Dimitraki Zipovski, kovid pacijent iz Beograda.
U svakom trenutku prati se pritisak, temperatura, EKG, puls, saturacija i drugi parametri, na osnovu čega se određuje dalja terapija.
Boris Đinđić, koordinator kovid stacionara KC Niš objašnjava da je sistem koncipiran tako da sam prepozna neka stanja koja mogu dovesti do pogoršanja.
- Da se proceni koji pacijent je u tom trenutku u najvećem riziku i koga ekipa, koja je dole u crvenoj zoni, treba odmah obići i upotrebiti sve što je potrebno od terapije da bi se pomoglo pacijentu - dodaje Đinđić.
Reč je o lakšim i srednje teškim kovid pacijentima, čije stanje može da se promeni brzo.
Lekari mogu da ih prate i u monitoring centru i preko aplikacije na mobilnom telefonu, bez ulaska u kovid zonu.
- Upravo ta štednja ljudi koji nisu u crvenoj zoni, ne izlažu se infekciji, prvi je važan aspekt. Drugi važan aspekt je da je to nešto što će ostati i kad se završi epidemija - ističe Zoran Perišić, direktor KC Niš.
U niškom Kliničkom centru do sada je zbrinuto više od devet hiljada kovid pacijenata, a trenutno je u njemu na lečenju oko 180 obolelih.