ЛЕЧЕЊЕ ПАЦИЈЕНАТА ПУТЕМ САВРЕМЕНИХ ТЕХНОЛОГИЈА: У Батајници и Нишу стање ковид оболелих прати се на даљину
У две болнице у Србији доктори могу на даљину да прате стање оболелих.
Телеметријски мониторинг центар за праћење ковид пацијената на даљину од пре недељу дана ради у нишком Клиничком центру.
Истовремено се може пратити стање 50 пацијената на полуинтензивној нези и на кућном лечењу. Исти систем има још само болница у Батајници.
НОВИ СОЈ КОРОНЕ СТИГАО У СРБИЈУ ЈОШ 31. ДЕЦЕМБРА? Тиодоровић о новим мерама и степену смртности новог вируса
У СРБИЈУ СТИЖЕ ЈОШ ДОЗА: До краја фебруара 110.000 Фајзерових вакцина, ускоро и договор са Пољацима
ДЕТАЉНО ОБЈАШЊЕЊЕ И УПУТСТВО: Шта очекивати од вакцине и коју примити с обзиром на године и здравствено стање
Поред лекара у ковид зони, о пацијентима у полуинтензивној нези и на кућном лечењу брину и лекари у зеленој зони, и то 24 сата.
Њихово стање прате преко мониторинг центра у који стижу подаци са уређаја које за сада носи 30 хоспитализованих и троје пацијената на кућном лечењу.
- Практично не осећам да то имам, тако да немам никаквих проблема ни код спавања, ни код лежања, ни код окретања. Представља додатну сигурност кад знаш да ако перформансе оду мимо оних које су захтеване, да ће неко одмах да одреагује - каже Димитраки Зиповски, ковид пацијент из Београда.
У сваком тренутку прати се притисак, температура, ЕКГ, пулс, сатурација и други параметри, на основу чега се одређује даља терапија.
Борис Ђинђић, координатор ковид стационара КЦ Ниш објашњава да је систем конципиран тако да сам препозна нека стања која могу довести до погоршања.
- Да се процени који пацијент је у том тренутку у највећем ризику и кога екипа, која је доле у црвеној зони, треба одмах обићи и употребити све што је потребно од терапије да би се помогло пацијенту - додаје Ђинђић.
Реч је о лакшим и средње тешким ковид пацијентима, чије стање може да се промени брзо.
Лекари могу да их прате и у мониторинг центру и преко апликације на мобилном телефону, без уласка у ковид зону.
- Управо та штедња људи који нису у црвеној зони, не излажу се инфекцији, први је важан аспект. Други важан аспект је да је то нешто што ће остати и кад се заврши епидемија - истиче Зоран Перишић, директор КЦ Ниш.
У нишком Клиничком центру до сада је збринуто више од девет хиљада ковид пацијената, а тренутно је у њему на лечењу око 180 оболелих.