Letenje je ubedljivo najbezbedniji vid prevoza, a evo gde je najbolje sedeti u avionu
Strah od letenja vrlo je rasprostranjen, iako se u bezbednost ulaže sve više.
Godišnje se obavi oko 33 miliona letova, što znači da je manje od jednog od 300.000 imalo nesreću, a jedan od 3.000.000 sa fatalnim ishodom.
Dakle, letenje vas verovatno neće ubiti, ali nešto drugo može - strah od letenja. Letenje se odavno smatra najsigurnijim načinom putovanja, manje rizičnim i od pešačenja.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2016/12/26/boing.jpg?itok=ycfJiEwC)
PRVI PUT LETITE AVIONOM? Nemate razloga za strah, uz ove savete putovanje će vam biti pravo zadovoljstvo
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/08/28/1_0.jpg?itok=4b3Ptahn)
NE, AVION SE NEĆE SRUŠITI: Kako prevazići strah i zašto ne treba da se plašite letenja
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/09/28/profimedia-0262059140.jpg?itok=ig2FGV9Z)
Evo kako da se obučete za let i šta da izbegavate, kako biste imali NAJPRIJATNIJE PUTOVANJE
Gde je najbolje sedeti u avionu?
Većina putnika u avionu voli da gleda kroz prozor i, ukoliko to vremenske okolnosti dozvole, uživa u pogledu. No neretko, kada je već kasno, shvatimo da nisu sva sedišta uz prozor ista ili smo smešteni baš pored krila.
Zavisno o tipu aviona i konfiguraciji njegove putničke kabine neka su sedišta bolja, a neka lošija. Koliko je neko sedište dobro zavisi od više faktora: udobnosti samog sedišta, prostoru za noge, razmaku između susednih sedišta, odnosno širini troseda, dvoseda ili četveroseda, opremljenosti dodatnim rekvizitima.Ali isto tako zavisi i od fizičkih osobina samog putnika - koliko je debeo i visok, da li ima predugačke noge i slično.
Logično, najbolja sedišta se nalaze u prvoj klasi, a potom i u poslovnoj klasi što se jasno odražava i u samoj ceni karte, a najlošija sedišta su u ekonomskoj klasi, pa je i to jedan od razloga što je cena karte za ekonomsku klasu niža. Ipak, i u okviru same ekonomske klase postoje bolja i lošija sedišta, odnosno ona sa većim razmakom između redova što znači i većim razmakom za noge.
Više mesta za noge imaju sedišta u redovima u kojima se nalaze izlazi za slučaj opasnosti, no ne smemo zaboraviti da se tu ne sme držati lični ručni prtljag na podu ispod sedišta ispred nas, već sve stvari moraju biti smeštene u boksove za prtljag koji se nalaze iznad sedišta. Takođe, ako izaberete sedište uz prolaz, noge se mogu ispružiti dijagonalno u taj prolaz, ali ih morate i pomaknuti svaki put prilikom prolaska stjuardese ili nekog putnika.
Da li možemo da dobijemo neko od tih boljih sedišta u ekonomskoj klasi ne zavisi od cene koju plaćate za kartu, pa onda ne preostaje ništa drugo do da se prilikom rezervacije karte sami raspitamo za takva bolja sedišta i odmah ih rezervišemo.
Prilikom rezervacije za jedno sedište u avionu gde su sedišta grupisana u trosede, postoji veća mogućnost da sedište do nas ostane prazno i u tom slučaju treba rezervisati sedište uz prozor ili prolaz u redu u kome je jedno od takvih sedišta već rezervisano za jednog putnika koji putuje sam jer mesto u sredini će u tom slučaju najvjerovatnije ostati prazno.