DOBRO POGLEDAJTE SVOJU LIČNU KARTU: Tu je skrivena skulptura sa zgrade Vlade Srbije, a njena istorija krije TAJNU
U pitanju je skulptura nazvana "Srbija", rad vajara Đorđa Jovanovića, koja se nalazi na kupoli zgrade Vlade. Izlivena je 1927. godine u Pragu.
Iako na prvi pogled izgleda kao da na ličnim kartama imamo američki Kip slobode, u pitanju je nešto sasvim drugo.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/01/pjimage_8.jpg?itok=LGS9v9yx)
"OBEĆAVAMO DA ĆEMO TE PAMTITI NA STVARALAČKI NAČIN" Oproštajne reči đaka preminulom pesniku Ranku Simoviću kidaju dušu
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/22/korona_virus34.jpg?itok=mNC0mgdp)
ODATLE JE SVE KRENULO: Subotička Opšta bolnica obeležava 180 godina - tu je bio smešten PRVI kovid pacijent
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/14/75429674_10220049238170122_7451424351938674688_o.jpg?itok=xh8Dgvxp)
POLAKO, ALI SIGURNO VRAĆAMO SE "ZAKLJUČAVANJU" GRANICA: Detaljan spisak svih mera po državama - gde možemo da putujemo
Na svim ličnim kartama u Srbiji nalazi se grafička reprezentacija skulpture koja stoji na krovu zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj ulici. Ako pažljivije pogledate svoju ličnu kartu, ispod mesta gde su utisnuti lični podaci, u pozadini ćete videti statuu žene koja u ruci drži baklju.
U pitanju je skulptura nazvana "Srbija", rad vajara Đorđa Jovanovića, koja se nalazi na kupoli zgrade Vlade. Izlivena je 1927. godine u Pragu.
Palata Ministarstva finansija Kraljevine Jugoslavije, gde je danas smeštena Vlada Srbije, izgrađena je između 1926. i 1928. godine, po projektu čuvenog arhitekte Nikolaja Krasnova.
Na ugaonom delu zgrade, ka raskrsnici Nemanjine i Kneza Miloša, podignuta je kupola a na njoj postavljena bronzana skulptura visoka tri metra i teška oko jedne tone.
Statua devojke sa lovorovim vencem u desnoj ruci je imala visoko podignutu krunu Karađorđevića, a u levoj štit sa grbom četiri ocila u plitkom reljefu.
Međutim, ovo umetničko delo nije uvek izgledalo ovako. Prema poznatoj priči koja decenijama kruži Srbijom, komunisti su posle Drugog svetskog rata isekli skulpturu, odsekli devojci ruku i umesto krune zavarili drugu ruku koja drži baklju.
Ta ruka, koja čini da "Srbija" podseća na Kip slobode, danas se nalazi na više od sedam miliona ličnih karata građana Srbije.