ДОБРО ПОГЛЕДАЈТЕ СВОЈУ ЛИЧНУ КАРТУ: Ту је скривена скулптура са зграде Владе Србије, а њена историја крије ТАЈНУ
У питању је скулптура названа "Србија", рад вајара Ђорђа Јовановића, која се налази на куполи зграде Владе. Изливена је 1927. године у Прагу.
Иако на први поглед изгледа као да на личним картама имамо амерички Кип слободе, у питању је нешто сасвим друго.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/01/pjimage_8.jpg?itok=LGS9v9yx)
"ОБЕЋАВАМО ДА ЋЕМО ТЕ ПАМТИТИ НА СТВАРАЛАЧКИ НАЧИН" Опроштајне речи ђака преминулом песнику Ранку Симовићу кидају душу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/22/korona_virus34.jpg?itok=mNC0mgdp)
ОДАТЛЕ ЈЕ СВЕ КРЕНУЛО: Суботичка Општа болница обележава 180 година - ту је био смештен ПРВИ ковид пацијент
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/14/75429674_10220049238170122_7451424351938674688_o.jpg?itok=xh8Dgvxp)
ПОЛАКО, АЛИ СИГУРНО ВРАЋАМО СЕ "ЗАКЉУЧАВАЊУ" ГРАНИЦА: Детаљан списак свих мера по државама - где можемо да путујемо
На свим личним картама у Србији налази се графичка репрезентација скулптуре која стоји на крову зграде Владе Србије у Немањиној улици. Ако пажљивије погледате своју личну карту, испод места где су утиснути лични подаци, у позадини ћете видети статуу жене која у руци држи бакљу.
У питању је скулптура названа "Србија", рад вајара Ђорђа Јовановића, која се налази на куполи зграде Владе. Изливена је 1927. године у Прагу.
Палата Министарства финансија Краљевине Југославије, где је данас смештена Влада Србије, изграђена је између 1926. и 1928. године, по пројекту чувеног архитекте Николаја Краснова.
На угаоном делу зграде, ка раскрсници Немањине и Кнеза Милоша, подигнута је купола а на њој постављена бронзана скулптура висока три метра и тешка око једне тоне.
Статуа девојке са ловоровим венцем у десној руци је имала високо подигнуту круну Карађорђевића, а у левој штит са грбом четири оцила у плитком рељефу.
Међутим, ово уметничко дело није увек изгледало овако. Према познатој причи која деценијама кружи Србијом, комунисти су после Другог светског рата исекли скулптуру, одсекли девојци руку и уместо круне заварили другу руку која држи бакљу.
Та рука, која чини да "Србија" подсећа на Кип слободе, данас се налази на више од седам милиона личних карата грађана Србије.