MANJE ORGANIZOVANIH SVADBI, MANJE I NOVOROĐENIH BEBA U SRBIJI: Epidemija negativno uticala na rast nataliteta
Kada je u pitanju način porađanja, odnos spontanih porođaja i carskih rezova je ujednačen, 50:50%
Strah za zadravlje, ali i nemogućnost održavanja svadbenih veselja tokom epidemije korona virusa negativno su se odrazile i na natalitet u Gornjem Milanovcu. Od početka ove godine do kraja avgusta bilo je 193 porođaja što je za 35 odsto manje u odnosu na prošlu godinu, do kraja se očekuje 20 odsto porođaja manje, a slično je i u ostalim gradovima širom Srbije.
Rekonstrukcija vodovoda na Zlatiboru: Menja se magistralni vod u dužini od 1500 metara!
KOD VARVARINA OTKRIVENO 38 GROBOVA: Pronađeni skeleti muškaraca, žena, ali i dece
ODLUKA PADA DANAS - RODITELJI BUDITE SPREMNI! Promena načina obavljanja nastave biće objavljena u podne
- U situaciji sa Kovidom kojoj smo izloženi, trudnice treba da izbegavaju gužve, konzumiraju umerenu hranu sa puno voća i povrća i da svaki trenutak lepog vremena iskoriste za šetnje i boravak na suncu, savetuju lekari. Studije su pokazale da dojenjem bebe majka ne može preneti korona virus, ukoliko je pozitivna, dete može primati na podoj ili ostaviti zalihe mleka izmazanjem - rekao je dr Dragan Perišić, načelnik Službe za akušerstvo i ginekologiju Opšte bolnice.
Kada je u pitanju način porađanja, odnos spontanih porođaja i carskih rezova je ujednačen, 50:50%. Kada se govori o trudnoći, lekari kažu da je njen početak najrizičniji.
- Tada buduće majke treba posebno da čuvaju i sebe i bebu, oko 12. nedelje trudnoće, je faza organogeneze, kada se bebi razvijaju organi. Kako se bliži termin porođaja, i bebin iminološki sistem je jači i otporniji na viruse - kaže dr Perišić.
Prijem i rad na odeljenju obavlja se pod epidemijskim merama, uz testiranje svih pacijentkinja, pa u porodilištu i na Odeljenju ginekologije nije bilo infekcije korona virusom.