MASKE NISU PREŠLE U NAVIKU GRAĐANIMA SRBIJE! Sprovedeno veliko istraživanje o epidemiološkim merama (FOTO)
Naime, Fakultet za informacione tehnologije i inženjerstvo sproveo je istraživanje na reprezentativnom uzorku od 3.834 osobe o tome kada i u kojim prilikama nose maske, a kada to nije slučaj.
Maske su jedna od gorućih tema čim se pomene korona virus. Dok se najavaljuju kažnjavanja na licu mesta za sve one koji ne poštuju propisane mere, sprovedeno je jedno zanimljivo istraživanje o navikama Srba da nose masku i rezultati su u najmanju ruku zabrinjavajući.
Šta igramo za vikend? Bundes, Premijer liga i Serija A u fokusu - ovo su naši predlozi
VELIKI JUBILEJ NAŠEG NAUČNIKA SVETSKOG GLASA: Sto godina Milankovićeve teorije o klimatskim promenama
JEDNO MALENO SRCE PRESTALO JE DA KUCA! Mihajlo (4) koji se kao lav borio da ozdravi - IZGUBIO JE NAJVAŽNIJU BITKU (FOTO)
Rezulatati su sledeći:
Ukupno posmatrajući više od polovine ispitanika, njih 57 odsto izjasnilo se da ne nosi masku, dok je 43 odsto odgovorilo potvrdno. Istraživanje je išlo i detaljnije, pa su ispitanike pitali i da li maske nose u određenim situacijama.
Tako, velika većina ispitanika, čak 72 odsto, reklo je da na ulici ne nosi masku kao zaštitno sredstvo, dok je potvrdan odgovor dalo svega 28 odsto.
Nešto bolja situacija je kada je pitanje bilo da li masku nose na pijaci? U tom slučaju ispitanici su bili maksimalno podeljeni - 49 odsto je reklo da masku nosi na pijaci, a 51 odsto da ne koristi ovu zaštitu na tom javnom mestu.
Ipak, nešto bolji rezultati dobjeni su kada je reč o trgovinskim centrima. Tu nije bilo mnogo dileme - 95 odsto ispitanika je kazao da maske nose u zatvorenim objektima, dok je svega pet odsto njih i dalje tvrdilo da ni tu ne nose maske.
Bilo kako bilo, sveukupni rezultati nisu još zadovoljavajući, te se čini da nošenje maski još uvek nijeu potpunosti prešlo u naviku građanima Srbije. To će, izgleda vrlo brzo biti ipak obaveza, a ko i tu obavezu bude kršio trpeće posledice.
Kako se saznaje, komunalni milicajac ili gradski komunalni inspektor (turistički, ekološki, tržišni…) moći će da napiše kaznu od 5.000 dinara na licu mesta svakome ko, na primer, u zatvorenom prostoru ne nosi masku ili ne poštuje propisanu fizičku distancu.
Izmene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti usvojene su u četvrtak na vladi i velikoj meri će rasteretiti republičke sanitarne inspektore, jer su oni do sada jedini imali ovlašćenja da sprovode protivepidemiološke mere Kriznog štaba.
Izmene ovog zakona parlament bi trebalo, prema najavama, da usvoji 10. novembra, što znači da bi vrlo brzo u Srbiji mere mogle rigoroznije da se sprovode.
Da su maske vrlo važan otpor u borbi protiv novog opasnog korona vrusa, ali i svih drugih virusa svakodnevno upozoravaju svi domaći stručnjaci i članovi Kriznog štaba.
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je ranije da nošenje zaštitnih maski trenutno zamenjuje vanredno stanje i policijski čas, ističući da je "neprijatnost zbog korišćenja maski hiljadu puta manja od neprijatnosti obolevanja".
- Neprijatnost zbog korišcenja maski je hiljadu puta manja od neprijatnosti obolevanja. Da ne pričam da se mi više plašimo kazni nego što se plašimo smrti - primetio je Kon.