МАСКЕ НИСУ ПРЕШЛЕ У НАВИКУ ГРАЂАНИМА СРБИЈЕ! Спроведено велико истраживање о епидемиолошким мерама (ФОТО)
Наиме, Факултет за информационе технологије и инжењерство спровео је истраживање на репрезентативном узорку од 3.834 особе о томе када и у којим приликама носе маске, а када то није случај.
Маске су једна од горућих тема чим се помене корона вирус. Док се најаваљују кажњавања на лицу места за све оне који не поштују прописане мере, спроведено је једно занимљиво истраживање о навикама Срба да носе маску и резултати су у најмању руку забрињавајући.
Шта играмо за викенд? Бундес, Премијер лига и Серија А у фокусу - ово су наши предлози
ВЕЛИКИ ЈУБИЛЕЈ НАШЕГ НАУЧНИКА СВЕТСКОГ ГЛАСА: Сто година Миланковићеве теорије о климатским променама
ЈЕДНО МАЛЕНО СРЦЕ ПРЕСТАЛО ЈЕ ДА КУЦА! Михајло (4) који се као лав борио да оздрави - ИЗГУБИО ЈЕ НАЈВАЖНИЈУ БИТКУ (ФОТО)
Резулатати су следећи:
Укупно посматрајући више од половине испитаника, њих 57 одсто изјаснило се да не носи маску, док је 43 одсто одговорило потврдно. Истраживање је ишло и детаљније, па су испитанике питали и да ли маске носе у одређеним ситуацијама.
Тако, велика већина испитаника, чак 72 одсто, рекло је да на улици не носи маску као заштитно средство, док је потврдан одговор дало свега 28 одсто.
Нешто боља ситуација је када је питање било да ли маску носе на пијаци? У том случају испитаници су били максимално подељени - 49 одсто је рекло да маску носи на пијаци, а 51 одсто да не користи ову заштиту на том јавном месту.
Ипак, нешто бољи резултати добјени су када је реч о трговинским центрима. Ту није било много дилеме - 95 одсто испитаника је казао да маске носе у затвореним објектима, док је свега пет одсто њих и даље тврдило да ни ту не носе маске.
Било како било, свеукупни резултати нису још задовољавајући, те се чини да ношење маски још увек нијеу потпуности прешло у навику грађанима Србије. То ће, изгледа врло брзо бити ипак обавеза, а ко и ту обавезу буде кршио трпеће последице.
Како се сазнаје, комунални милицајац или градски комунални инспектор (туристички, еколошки, тржишни…) моћи ће да напише казну од 5.000 динара на лицу места свакоме ко, на пример, у затвореном простору не носи маску или не поштује прописану физичку дистанцу.
Измене Закона о заштити становништва од заразних болести усвојене су у четвртак на влади и великој мери ће растеретити републичке санитарне инспекторе, јер су они до сада једини имали овлашћења да спроводе противепидемиолошке мере Кризног штаба.
Измене овог закона парламент би требало, према најавама, да усвоји 10. новембра, што значи да би врло брзо у Србији мере могле ригорозније да се спроводе.
Да су маске врло важан отпор у борби против новог опасног корона вруса, али и свих других вируса свакодневно упозоравају сви домаћи стручњаци и чланови Кризног штаба.
Епидемиолог Предраг Кон изјавио је раније да ношење заштитних маски тренутно замењује ванредно стање и полицијски час, истичући да је "непријатност због коришћења маски хиљаду пута мања од непријатности оболевања".
- Непријатност због коришцења маски је хиљаду пута мања од непријатности оболевања. Да не причам да се ми више плашимо казни него што се плашимо смрти - приметио је Кон.